Výber témy záverečnej práce
Bez ohľadu či píšete diplomovú, bakalársku, seminárnu alebo rigoróznu prácu a bez ohľadu na to, či ju píšete sami, alebo si podklady k práci dáte vypracovať tímu profesionálov, je veľmi dôležité vybrať si tému, ktorá vás zaujíma. Prečo? Dôvod je jednoduchý. Prácu budete obhajovať sami a ak problematike rozumiete je to polovica úspechu.
Dobrý školiteľ záverečnej práce
S výberom témy úzko súvisí aj výber školiteľa. Školiteľ by vám mal byť sympatický a mali by ste radi chodiť na konzultácie. Nemusí byť pre Vašu prácu zapálený, ale mal by mať na ňu čas. Hlavne by vám mal poradiť a správne vás nasmerovať už na začiatku písania práce.
Kto začal má už polovicu za sebou
Vytvoriť si priečinok ‚záverečná práca‘ nezaberie veľa času, ale je to správny motivačný prvok. Pri každom zapnutí počítača ho vidíte. Nie je to síce povestná polovica práce, ale ako pripomienka povinnosti poslúži.
Dať si reálny cieľ dokončenia záverečnej práce
Teoretickú časť napíšem do vianoc, je síce krásny cieľ, ale nereálny. Prečo? Škola začína v septembri, vysokoškoláci až v jeho druhej polovici. Kým sa v novom školskom roku zorientujete je koniec októbra. Pred Dušičkami si dáte prvú konzultáciu k záverečnej práci. Do Vianoc ostáva mesiac a pol. Semester na vysokej škole končí v polovici decembra a týždeň pred Vianocami v škole nie je živá duša. To znamená, že reálne do Vianoc stihnete dve stretnutia ohľadom záverečnej práce. Na prvom si vyberiete tému a na druhé by ste mali prísť s pripravenou osnovou a zoznamom relevantnej literatúry.
Pustiť sa do práce
Školský rok sa rozbehol, všetko je tak ako má byť a je najvyšší čas pustiť sa do práce. V prvom rade si preštudujte dostatok literatúry k vašej téme, robte si poznámky, tie potom prepisujte do počítača a skladajte do súvislého textu – vašej záverečnej práce. Postupne tak vytvárate teoretickú časť, ktorú môžete konzultovať so školiteľom pokojne aj mailom. Ak máte teoretickú časť napísanú, môžete sa pustiť do tej praktickej.