Ako začať písať seminárku? Týchto 5 vecí vás zaručene nakopne

Seminárka je mnohými študentmi označovaná ako nutné zlo. Už keď sa na študijnú cestu vydajú, vedia, že sa jej napísaniu nevyhnú. Keď však už príde samotný moment, kedy MUSIA začať písať, mnohí sa zľaknú a zaseknú.

Pokračovať v čítaní
Publikované v Aktuality |

10 zábavných faktov o vzdelávaní vo svete

Iný kraj, iný mrav, hovorí sa. Vo vzdelávaní to platí obzvlášť. Každá krajina má svoj vlastný systém vzdelávania, rôzne typy škôl, rôzne formy výučby a podobne. Prinášame vám desať zábavných faktov o vzdelávaní vo svete, ktoré vám zaručene vyčaria úsmev na tvári.

Pokračovať v čítaní
Publikované v Aktuality |

Päť vecí, na ktoré si dať pozor pri písaní bakalárskej práce

metodika bakalarskej prace

Napísať bakalársku prácu nie je nič zložité, pokiaľ viete ako na to. Vyvaruj sa najčastejších chýb, ktorých sa študenti pri písaní bakalárskej práce dopúšťajú a úspech ťa zaručene neminie. Možno aj nasledujúce riadky ti v tom pomôžu.

Pokračovať v čítaní
Publikované v Bakalárska práca |

Účinné rady ako vypracovať seminárnu prácu

Na prvý pohľad sa to môže zdať veľmi zložité. Ver, že vypracovať úspešnú seminárnu prácu nie je až taká veda, ako to na prvý pohľad vyzerá. Poznáš to, že zdanie môže niekedy klamať? Tak práve toto jepresne ten prípad.

Pokračovať v čítaní
Publikované v Uncategorized |

Prezentuj záverečnú prácu ako profík

Napísať záverečnú prácu rozsahu bakalárky alebo diplomovky sa môže niekomu zdať jednoduchšie, ako ju obhájiť, najmä kvôli prezentácii, ktorá takúto obhajobu sprevádza. Ako sa na prezentáciu pripraviť a nepodkopať si vlastné hypotézy a zistenia uvedené v samotnej práci?

Nie každý z nás je prirodzeným a uvoľneným rečníkom. To, či sme pri obhajovaní svojich výsledkov a zistení ako ryba vo vode, zistíme už počas štúdia. Mnoho predmetov a seminárov pozostáva aj z prezentácií, ktoré by študentov mali pripraviť na záverečné obhajoby.

No aj dobrý rečník sa môže zaseknúť alebo popliesť svoje zistenia, preto by sa mal poctivo pripraviť a dbať na niekoľko bodov.

Prezentácia je sumár, z práce len vychádza

Napísať bakalársku alebo diplomovú prácu je síce časovo náročnejšie, no tvorba prezentácie je samostatnou kapitolou. Pristupuj k nej ako ku svojej pomôcke, ktorá ti poradí pri obhajobe.

Zaznamenávaj si do nej záchytné body. Mala by byť podobná, ako ťahák na ťažkú skúšku – čím ťa samozrejme nechceme nabádať k podvádzaniu. Jednotlivé snímky prezentácie ti našepkajú, čo hovoriť, v akom poradí a na čo nezabudnúť.

Máš obmedzený čas, preto sa venuj najdôležitejším veciam

Bakalárska aj diplomová práca obsahujú mnoho formálnych častí, ktoré si síce vyžaduje akademická komisia, no slúžia pre čitateľa len ako navigačná pomôcka k skutočne podstatným zisteniam, hypotézam a faktom.

Pri prezentácii svojej záverečnej práce dostaneš približne 7 až 15 minút, preto si nemôžeš dovoliť zahrnúť do prezentácie zbytočné informácie alebo príliš všeobecné fakty. Venuj sa najdôležitejším zisteniam, ktoré si do práce zahrnul, to od teba komisia čaká.

Prezentácia nie je sloh

Jednotlivé snímky prezentácie by nemali byť zaplnené textom. Odpútavaš tým pozornosť komisie od tvojich slov. Takéto prezentácie navyše vyzerajú veľmi nudne, zastaralo a neprofesionálne. Prehľadný a decentne zalomený dokument v PowerPointe je zaujímavejší, než záplava textu.

Spomeň si na niektoré prednášky, na ktorých si musel žmúriť na prezentácie pedagóga s veľkosťou fontu 8, aby sa všetko zmestilo na jeden slide. Bavil si sa pri tom? A teraz si predstav, že sedíš v komisii, ktorá za deň musí podobných prezentácií prezrieť desiatky – pretože väčšina študentov vytvorí prezentácie v štýle, ktorý práve kritizujeme.

Nezabudni na tréning

Niektorí ľudia dokážu odprezentovať svoju prácu aj bez predchádzajúce nacvičenia. Je to však riskantné. Ak nevieš dostatočne improvizovať, natrénuj si prezentáciu a neboj sa trénovať aj niekoľko hodín.

Aj top spíkri na konferenciách trénujú 15 minútovú prednášku určenú pre zaplnenú sálu minimálne hodinu. Preto to nepovažuj za zabitý čas, ale za prostriedok k tomu, ako dotiahnuť obhajobu do úspešného finále.

 

Publikované v Prezentácie |

Rigorózna práca – na čo určite nezabudnúť pri jej písaní?

diplomová praca

Neuspokojili ste sa s titulom bakalára. A vaše ambície siahajú ďalej ako je titul inžinier či magister. JUDr., MUDr. či PhDr. – vašim snom je skrátka stať sa doktorom. No cesta za honosne znejúcim titulom je tŕnistá. Bez práce nie sú koláče.

Pokračovať v čítaní
Publikované v Rigorózna práca |

Čínskym študentom skenujú mozgy, aby zistili či sú sústredení

Viete si predstaviť, že by vám niekto vedel čítať myšlienky? Tak ďaleko veda ešte nepokročila, no čínskym študentom dávajú na hlavu čelenky, ktoré monitorujú ich sústredenie čítaním signálov mozgu. Spomínané zariadenia testovali na tisícoch čínskych študentoch. Pochádzajú z dielne americkej spoločnosti BrainCo, založenej v Massachusetts. Daná firma uvádza, že monitorovacie zariadenia môžupomôcť profesorom identifikovať študentov, ktorí potrebujú ďalšiu pomoc.

Pokračovať v čítaní
Publikované v Aktuality |

Ako nezlyhať pri obhajobe bakalárskej práce?

Vybrať si dobrú tému a napísať kvalitnú bakalársku prácu dá zabrať. Potvrdí to každý, kto to už má za sebou. No ešte ťažšia časť tejto skúšky prichádza v podobe obhajoby bakalárskej práce. Určite ste už na internete či v rôznych iných médiách čítali množstvo rád, overených tipov a trikov ako byť presvedčivý pri prezentácii. Ponúkame vám niekoľko najdôležitejších vecí, na ktoré nezabudnite, ak sa chcete pri obhajobe bakalárskej práce vyhnúť zlyhaniu.

Pokračovať v čítaní
Publikované v Aktuality |

Ako napísať úvod diplomovej práce?

Prvý krok je najdôležitejší. A zároveň aj najťažší. Platí to o všetkom v živote, písanie diplomovej práce nevynímajúc. Ako napísať úvod diplomovej práce? Pýtajú sa iste mnohí. Dôležité je uvedomiť si, že úvod vašej práce bude čítať zaručene každý, kto ju otvorí.

Pokračovať v čítaní
Publikované v Diplomová práca |

Zakážu používanie smartfónov študentom aj u nás?

Smartfóny sú fenoménom dnešnej doby. Sú všade okolo nás. Do našich životov priniesli bezpochýb množstvo pozitív. Najmä vďaka ľahkej dostupnosti internetu. Moderná doba pokročila a zrazu máme na dosah rukyneuveriteľné množstvo informácií. Každá minca však má dve strany. Alebovšetkého veľa škodí. Treba používať a nie zneužívať. Nadmerné použitiesmartfónov má množstvo negatívnych účinkov, dokonca vedie až k závislosti.

Pokračovať v čítaní
Publikované v Aktuality |