Päť vecí, na ktoré pri písaní záverečnej práce určite nezabudnite

Bakalárskapráca či diplomová práca. Každá záverečná práca dá poriadne zabrať. Je v zásadejedno, o aký druh sa jedná. Ak chcete uspieť, na nasledujúcich päť vecí by stepri ich písaní rozhodne nemali zabúdať.

Pokračovať v čítaní
Zaradené v Aktuality |

Ako zlepšiť pamäť?

Vedeli ste o tom, že spôsob akým dýchame môže ovplyvňovať činnosť a funkciu našej pamäte? Vedci z Karolinska Institutet vo Švédsku prišli na to, že pamäť funguje lepšie pokiaľ dýchame nosom.

Pokračovať v čítaní
Zaradené v Aktuality |

Týchto 10 potravín zlepší tvoju pamäť a koncentráciu

Zabudnitena litre “energeťákov”, kávičiek s cigaretkou a podobných nie právenajzdravších povzbudzovákov. Je to síce spôsob, ako sa na chvíľu nakopnúť, noverte, že existujú zdravšie a efektívnejšie metódy, ako dostať zo svojho mozgumaximum.

Pokračovať v čítaní
Zaradené v Aktuality |

Ako zažiariť na skúške či pri prezentácii

tipy na skusku

Nezáleží na tom, či ste študent alebo vrcholový manažér. Či máte pred sebou náročnú skúšku alebo dôležitú prezentáciu. Vystúpenie pred profesormi, poslucháčmi, kolegami dá poriadne zabrať. Mnohí predtým bojujú s veľkým stresom. No viac už nemusia. Stačí sa riadiť týmto desatorom overených tipov, ako zvládnuť svoj rečový prejav na výbornú.

Pokračovať v čítaní

Zaradené v Záverečná práca |

Tajomstvo lepšieho učenia? Meditácia!

Ďalšia prebdená noc nad skriptami a nie a nie dostať potrebné informácie do hlavy. Určite to veľmi dobre poznáte. Najmä počas náročného skúškového obdobia, keď sak tomu pridáva aj časový stres.

Pokračovať v čítaní
Zaradené v Uncategorized |

Čo je to MBA a aký má u nás zmysel?

kredibilita diplomovej práce

Stretol si sa už s titulom MBA? Vieš, čo tieto tri písmenka za menom znamenajú a čo hovoria o ľuďoch, ktorí ich získali?

MBA je skratka Master of Business Administration a ide o neakademický titul, ktorý si píše jeho nositeľ za menom. Na Slovensku ani v Česku nie je tento titul ani s ním súvisiace štúdium zahrnuté do zákonov o vysokých školách, preto sa neklasifikuje ako rovnocenný s bakalárskych, magisterským či inžinierskym titulom.

Pokračovať v čítaní

Zaradené v MBA práca |

Generácia nazývaná mileniáli

Počul si už o mileniáloch, alebo generácii Y? Ak do svojej záverečnej práce, napríklad diplomovky alebo rigoróznej práce, plánuješ zahrnúť všeobecný prieskum mienky či správania, s najväčšou pravdepodobnosťou sa v štatistickej vzorke objavia aj predstavitelia tejto vekovej skupiny.

Niektorí odborníci namietajú, že klasifikovať generácie obyvateľstva a prisudzovať im vlastnosti a charakterové črty až priveľmi pripomína astrológiu a horoskopy. Musíme však pamätať na to, že v prípade generácií majú veľký vplyv na ľudí aj aktuálne sociálne a politické situácie, preto takéto klasifikovanie nie je úplne scestné.

Pokračovať v čítaní

Zaradené v Aktuality |

Prokrastinácia: moderná choroba alebo výmysel lenivých ľudí?

Možno píšeš bakalársku alebo diplomovú prácu a cítiš, že zo seba nevydávaš všetko. Vlastne toho vydávaš veľmi málo, lebo si svoje povinnosti odkladáš na ďalší deň. Deň za dňom takto pokračuješ, a zrazu zistíš, že termín odovzdania je až nebezpečne blízko. Zlé správy. Si obeťou prokrastinácie.

A možno nie. Prokrastinácia je dnes obľúbeným slovom medzi mladšími ročníkmi. V minulosti sa jej hovorilo jednoducho lenivosť, no podľa niektorých štúdií a názorov odborníkov sa tento fenomén nemôže vždy spájať len s tým, že sa človeku nechce.

Pokračovať v čítaní

Zaradené v Záverečná práca |

Kde hľadať overené vedecké štúdie, články a publikácie

Občas sa stane, že pre svoju záverečnú prácu – či už ide o seminárnu prácu, bakalársku prácu alebo dokonca rigoróznu prácu – nenájdeš vhodné podklady ani v knižnici. Odkiaľ by si mal potom čerpať zaujímavé fakty a citácie? Prekvapivo, dá sa to aj na internete.

Knižnice sú asi najlepším miestom, ak nepočítame stretnutie s odborníkmi, ako získať zaujímavé, relevantné a aktuálne informácie o tvojom odbore. Problém knižníc je však ten, že uchovávajú aj staršie publikácie, ktorých faktologická platnosť mohla vypršať už pred rokmi.

Pokračovať v čítaní

Zaradené v Záverečná práca |

Neignoruj konferencie, ktoré organizuje tvoja fakulta

Mnoho univerzít a fakúlt organizuje odborné konferencie, na ktoré pozývajú zaujímavých spíkrov a kapacity z odboru. Prečo by si sa mal podobných udalostí zúčastňovať?

Leninovské „učiť sa, učiť sa, učiť sa” nie je jediným dôvodom, prečo nevynechať odbornú konferenciu svojej fakulty. Určite ťa prednášky z konferencie obohatia, no nejde len o tvoj dobrý pocit zo vstrebávania nových informácií. Takáto účasť ti pomôže aj v písaní záverečných prác.
Pokračovať v čítaní

Zaradené v Záverečná práca |