Ako napísať úvod diplomovej práce?

Prvý krok je najdôležitejší. A zároveň aj najťažší. Platí to o všetkom v živote, písanie diplomovej práce nevynímajúc. Ako napísať úvod diplomovej práce? Pýtajú sa iste mnohí. Dôležité je uvedomiť si, že úvod vašej práce bude čítať zaručene každý, kto ju otvorí.

Preto by mal byť zrozumiteľne napísaný takým štýlom, že úvodu pochopí aj laik. Zároveň je nutné si uvedomiť, že práve kvalitne napísaným úvodom máte šancu najviac zaujať. V úvode diplomovej práce v stručnosti objasnite akú tému riešite a čo vás k jej napísaniu motivovalo.

Nebojte sa citovať

Diplomová práca musí mať nejaký zmysel, opodstatnenie, svoj účel. Nesmie to byť len množstvo popísaného papiera nezmyselným, odborne sa tváriacim textom. Mnohé zdroje síce tvrdia, že do úvodu diplomovej práce citácie nepatria, no iné zas tvrdia presný opak a to, že citácie v úvode nielenže zaujmú, ale navyše vašej práci dodajú patričnú dôveryhodnosť. Takže naše odporúčanie znie: nebojte sa v úvode citovať z overených a kvalitných zdrojov.

Aký dlhý má byť úvod diplomovejpráce?

Mnohí študenti si lámu hlavu nad tým, aký dlhý má byť úvod diplomovej práce? Je to prudko individuálne, závisí od konkrétnej témy, no vo všeobecnosti sa odporúča pravidlo byť stručný a vecný. To znamená do kratšieho rozsahu textu “nahustiť” viac dôležitých informácií a faktov. Konkrétne sa odporúča dodržať rozsah úvodu 1,5 – 2 strany. Viac v tomto prípade neznamená lepšie.

Na čo si dať pozor v úvodediplomovej práce?

Určite sa vyhnite svojim jednostranným názorom, opisom vašich subjektívnych pocitov a faktom bez riadnej argumentácie. Výrazne tým oslabíte dôveryhodnosť svojej práce. Toto sa týka nielen úvodu, ale celej práce. Rada nad zlato – zachovajte v čo najvyššej možnej miere objektívnosť a snažte sa byť neutrálny.

Kvalitná diplomová práca je taká, ktorá zaujme a aj keď prakticky o všetkých témach už bolo spracovaných množstvo diel, stále sa dá nájsť určitá miera originality. To je naše ďalšie odporúčanie, nepoužívajte množstvo klišé a stereotypných fráz. Najmä v úvode sa im snažte vyhnúť.

Ak chcete, aby vaša diplomová práca bola úspešná a zaujímavá, úvod rozhodne nepodceňujte. Nenadarmo sa hovorí “dobrý začiatok, dobrý koniec”.

Tento obsah bol zaradený v Diplomová práca. Zálohujte si trvalý odkaz.