Ako nezlyhať pri obhajobe bakalárskej práce?

Vybrať si dobrú tému a napísať kvalitnú bakalársku prácu dá zabrať. Potvrdí to každý, kto to už má za sebou. No ešte ťažšia časť tejto skúšky prichádza v podobe obhajoby bakalárskej práce. Určite ste už na internete či v rôznych iných médiách čítali množstvo rád, overených tipov a trikov ako byť presvedčivý pri prezentácii. Ponúkame vám niekoľko najdôležitejších vecí, na ktoré nezabudnite, ak sa chcete pri obhajobe bakalárskej práce vyhnúť zlyhaniu.

Žiadne “takže”

Poznáte to populárne “Tak určitéééé” – veľmi častú odpoveď hokejistov na otázky novinárov. Ak ste to už niekedy zachytili, veľmi dobre viete posúdiť, ako smiešne to vyznieva, začínať pomaly každú svoju odpoveď v tomto štýle. Pri obhajobe bakalárskej práce sa vyhnite slovku “Takže”. Veľmi vysoké percento študentov toto slovíčko pri obhajobe používa v extrémnej miere a celý svoj prejav tým znehodnotí.

Nebojte sa očného kontaktu

Očný kontakt je pri obhajobe bakalárskej práce (nielen pri tej, doslova pri každej prezentácii či prejave) alfou a omegou. Ako by to vyzeralo, keby pri rečnení o svojej práci po celý čas pozeráte do obrazovky notebooku, projekčného plátna či do zeme? Z pohľadu poslucháčov a komisie nie práve najlepšie. Nadviažte očný kontakt, snažte sa pozerať rovnomerne do všetkých častí obecenstva.

Úvodné vety sa naučte naspamäť

Úvod obhajoby bakalárskej práce je mimoriadne dôležitý. Určite práve v úvode budete pociťovať najväčšiu nervozitu, je to však normálne. Dopredu sa na to pripravte tak, že si niekoľko prvých viet zafixujete do vašej mysle naspamäť. Vyhnete sa tomu, že budete “habkať”. Dobre odprezentovaným úvodom môžete strhnúť pozornosť poslucháčov, zaujať ich a aj vám sa potom bude ľahšie rozprávať, dostanete sa do pohody a zbavíte sa stresu.

V jednoduchosti je krása

Snažte sa nebyť nudný a stereotypný. V kontexte toho vám odporúčame v úvode obhajoby bakalárskej práce použiť nejaký zaujímavý fakt, porovnanie, štatistiku alebo rečnícku otázku, vtip či osobnú príhodu. Sú to osvedčené stratégie, ako hneď od úvodu získate pozornosť poslucháčov. A o to vám predsa ide, či nie?

Skvelou radou je pripraviť si osnovu obhajoby bakalárskej práce čo možno najjednoduchšie. Možno v bezpečí a pohodlí vašej izby si trúfate na krkolomný prejav plný odborných výrazov a fráz. No vezmite do úvahy, že pred reálnymi poslucháčmi budete pociťovať výrazne väčší tlak a nervozitu než osamotený medzi štyrmi stenami svojej izby. Preto vsaďte na jednoduchosť.

Tento obsah bol zaradený v Aktuality. Zálohujte si trvalý odkaz.