Ako úspešne obhájiť bakalársku prácu? Tri tipy, ktoré ti pomôžu

Napísal si skvelú bakalársku prácu, no ešte zďaleka nemáš vyhraté. Potrebuješ ju aj kvalitne obhájiť. Strach z vystúpenia na verejnosti mnohým študentom zviera hrdlo natoľko, že celý výsledný dojem svojej práce pokazia. Prinášame ti niekoľko rád, aby si bakalársku prácu v pohode obhájil.

Slušnosť

Slušnosť v obliekaní, slušnosť v komunikácii. Obhajoba bakalárskej práce je spoločensky významná udalosť. Určite neexperimentuj s oblečením, “nestrúhaj” zbytočne “frajerinu”, pretože aj vizuálny dojem z tvojho prejavu môže zavážiť. Dbaj na slušnosť aj pri vyjadrovaní a odpovediach na otázky. Nič nepokazí výsledný efekt obhajoby viac ako drzý a úsečný štýl odpovedí.

Atribút slušnosti sa ti zíde aj po škole v kariére. Nie je žiadne tajomstvo, že slušná komunikácia vytvára lepšie vzťahy či už pri rokovaniach s obchodnými partnermi, no tiež lepšie vzťahy so spolupracovníkmi. V konečnom dôsledku to vedie k lepším výsledkom.

Dôkladná príprava

Dôkladnej príprave na obhajobu bakalárskej práce venujte dostatok času. Určite ju nepodceňujte, nemusí sa vám to vyplatiť. Poriadne si prečítajte celú prácu, aby ste sa v nej vedeli orientovať a aby ste mali dokonalý prehľad, čo ste v nej riešili a čomu ste sa konkrétne venovali. Venuj pozornosť posudkom na tvoju prácu, zameraj sa na to. Je to tvoja práca a musíš sa v danej téme cítiť ako doma.

Ver, že po dôkladnej príprave ťa v rámci obhajoby bakalárskej práce už nikto na ničom nenachytá. Tento bod úzko súvisí s nasledujúcim. Pretože dôkladná príprava ti dodá dostatočné sebavedomie, nakoľko budeš vedieť, že ťa nemá čo prekvapiť a v konečnom dôsledku ti to zníži úroveň stresu.

Žiadny stres

Možno neznášaš vystúpenia na verejnosti a už len predstava ako stojíš pred inými ľuďmi a musíš o niečom k veci niekoľko minút rozprávať ťa desí. Musíš si však uvedomiť, že stres znižuje tvoj výkon. Nielen fyzický, ale aj mentálny. Popracuj na sebaistote v prejave. Nech s teba nie je cítiť ani náznak pochybnosti. So stresom sa dá účinne pracovať. Existuje množstvo techník ako ho odbúrať, či už správne dýchanie alebo rôzne formy relaxácie.

Jedno je isté, ak chceš úspešne obhájiť bakalársku prácu, stres v tvojom vnútri nemá miesto. Ľahko sa to píše, ťažšie realizuje, no skúsi si samotnú obhajobu užiť čo najviac ako sa len dá. Uvoľnený podáš výrazne vyšší výkon a uvoľnenej mysli to páli omnoho lepšie ako mozgu zastretému stresom.

Tento obsah bol zaradený v Bakalárska práca. Zálohujte si trvalý odkaz.