Nezáleží na tom, či ste študent alebo vrcholový manažér. Či máte pred sebou náročnú skúšku alebo dôležitú prezentáciu. Vystúpenie pred profesormi, poslucháčmi, kolegami dá poriadne zabrať. Mnohí predtým bojujú s veľkým stresom. No viac už nemusia. Stačí sa riadiť týmto desatorom overených tipov, ako zvládnuť svoj rečový prejav na výbornú.
Svoj prejav či odpoveď si dopredu natrénujte – odborníci radia, lepšie v sprche ako pred zrkadlom, čo môže mať rušivý efekt. Skúste si natrénovať prejav bez “medzislovíčok” ako hmm, tak, ako a podobne.
Očný kontakt – vyberte si priateľskú tvár v ľavej časti publika a v pravej časti publika. Pri rozprávaní sa zamerajte raz na jednu, potom na druhú. Bude to vyzerať, ako keby ste rozprávali raz pre jednu polovicu poslucháčov a potom pre druhú.
Využite relaxačné techniky – je ich mnoho, pomôžu vám uvoľniť sa pred vystúpením a ovlánuť vaše emócie, aby sa vám netriasol hlas a váš prejav pôsobil sebavedomo.
V jednoduchosti je krása
Nikdy svoj prejav nečítajte – hovorte svoju odpoveď alebo reč zo srdca, prinajhoršom si pripravte papier s bodmi, ktorých sa budete držať. Ak sa náhodou stratíte, pohľadom nájdete potrebný bod a hneď viete, kde máte pokračovať.
Stojte rovno – či už pri odpovedi/prejave/prezentácii stojíte za pultom, alebo sa prechádzate po pódiu či miestnosti, snažte sa o vzpriamené držanie tela. Budete pôsobiť istejšie, ako keby ste sa hrbili.
Žiadne trápne klišé úvody – poznáte to, ďakovanie za slovo, či vyjadrenie šťastia, že tam môžete byť. Vynechajte to. Nadviažte zhruta interakciu s publikom, prejdite priamo k veci.
Hovorte jednoducho – nenadarmo sa hovorí, že v jednoduchosti je krása. Držte sa jednej témy a všetko ostatné vyhoďte preč. Buďte vecný. Udržte sa v téme a udržíte tým aj pozornosť ľudí, ktorí vás budú počúvať.
Keď na dĺžke naozaj záleží
Odpovedajte krátko – odborníci tvrdia, že rečový prejav by mal byť do desiatich minút, ideálne v dĺžke piatich až siedmich minút. Potom stráca svoj efekt.
Používajte reč tela, gestá, ktoré sú vám prirodzené
Spomaľte – snažte sa artikulovať, nehovorte príliš rýchlo, na druhej strane však hovorte s vášňou a presvedčením. Vás prejav bude autentickejší