Ako zažiariť na skúške či pri prezentácii

tipy na skusku

Nezáleží na tom, či ste študent alebo vrcholový manažér. Či máte pred sebou náročnú skúšku alebo dôležitú prezentáciu. Vystúpenie pred profesormi, poslucháčmi, kolegami dá poriadne zabrať. Mnohí predtým bojujú s veľkým stresom. No viac už nemusia. Stačí sa riadiť týmto desatorom overených tipov, ako zvládnuť svoj rečový prejav na výbornú.

Svoj prejav či odpoveď si dopredu natrénujte – odborníci radia, lepšie v sprche ako pred zrkadlom, čo môže mať rušivý efekt. Skúste si natrénovať prejav bez “medzislovíčok” ako hmm, tak, ako a podobne.

Očný kontakt – vyberte si priateľskú tvár v ľavej časti publika a v pravej časti publika. Pri rozprávaní sa zamerajte raz na jednu, potom na druhú. Bude to vyzerať, ako keby ste rozprávali raz pre jednu polovicu poslucháčov a potom pre druhú.

Využite relaxačné techniky – je ich mnoho, pomôžu vám uvoľniť sa pred vystúpením a ovlánuť vaše emócie, aby sa vám netriasol hlas a váš prejav pôsobil sebavedomo.

V jednoduchosti je krása

Nikdy svoj prejav nečítajte – hovorte svoju odpoveď alebo reč zo srdca, prinajhoršom si pripravte papier s bodmi, ktorých sa budete držať. Ak sa náhodou stratíte, pohľadom nájdete potrebný bod a hneď viete, kde máte pokračovať.

Stojte rovno – či už pri odpovedi/prejave/prezentácii stojíte za pultom, alebo sa prechádzate po pódiu či miestnosti, snažte sa o vzpriamené držanie tela. Budete pôsobiť istejšie, ako keby ste sa hrbili.

Žiadne trápne klišé úvody – poznáte to, ďakovanie za slovo, či vyjadrenie šťastia, že tam môžete byť. Vynechajte to. Nadviažte zhruta interakciu s publikom, prejdite priamo k veci.

Hovorte jednoducho – nenadarmo sa hovorí, že v jednoduchosti je krása. Držte sa jednej témy a všetko ostatné vyhoďte preč. Buďte vecný. Udržte sa v téme a udržíte tým aj pozornosť ľudí, ktorí vás budú počúvať.

Keď na dĺžke naozaj záleží

Odpovedajte krátko – odborníci tvrdia, že rečový prejav by mal byť do desiatich minút, ideálne v dĺžke piatich až siedmich minút. Potom stráca svoj efekt.

Používajte reč tela, gestá, ktoré sú vám prirodzené

Spomaľte – snažte sa artikulovať, nehovorte príliš rýchlo, na druhej strane však hovorte s vášňou a presvedčením. Vás prejav bude autentickejší

Tento obsah bol zaradený v Záverečná práca. Zálohujte si trvalý odkaz.