Hospodárska kríza
Hospodárska kríza spolu s ďalšími negatívnymi krízovými javmi mala a má vplyv na podnikateľské prostredie na našom území. Následky hospodárskej krízy sa prejavili v Slovenskej republike aj v podnikateľskom sektore. V súčasnosti takmer každá druhá spoločnosť bojuje s problémom ako splniť svoje záväzky. Dlhy zo dňa na deň narastajú a zároveň spoločnosti sa nemôžu domôcť finančných prostriedkov od svojich dlžníkov. Jednotlivé spoločnosti sa tak čím ďalej viac zadlžujú a bojujú s druhotnou platobnou neschopnosť. Bojujú s exekútormi, narastá počet konkurzných konaní a likvidácii jednotlivých spoločností.
Hospodárska kríza sa dotkla asi každého odvetvia, cez dopravné podniky, stavebníctvo, poľnohospodárstvo a ďalšie iné odvetvia pôsobiace na slovenskom trhu.
Jedným z najvhodnejších možností ako „zachrániť“ spoločnosť je nepochybne reštrukturalizačné konanie ako ozdravovací proces spoločnosti, na základe ktorého sú postupne uspokojovaní jednotliví veritelia. Výhoda reštrukturalizácie spočíva predovšetkým v tom, že po úspešne prebehnutej reštrukturalizácii sa spoločnosť „zbaví“ starých záväzkov a má možnosť pokračovať vo svojich podnikateľských činnostiach. Reštrukturalizácia spoločnosť „ozdraví“. Na základe takého procesu môže spoločnosť pokračovať vo svojej podnikateľskej činnosti.
Mnohé spoločnosti nepoznajú inštitút reštrukturalizácie, nevedia, že je procesom súdnej ochrany pred veriteľmi. Reštrukturalizácia „nezachráni“ iba danú konkrétnu spoločnosť, ale jednotliví veritelia sú v reštrukturalizácii uspokojení viac, ako v prípade ak by bol na spoločnosť vyhlásený konkurz. Na základe uvedeného reštrukturalizácia preto predstavuje jednu z najvhodnejších možností ako možno riešiť insolvenciu spoločnosti a ako postaviť spoločnosť „opäť na nohy“.