Bakalárska práca: Školstvo

Bakalárska práca : Školstvo

V súčasnosti vzdelávanie a výchova pre celkový spoločenský rozvoj má obrovský význam. Právo na vzdelanie je zakotvené už v Ústave Slovenskej republike ako základné právo človeka. V zmysle Ústavy SR „Každý má právo na vzdelanie. Školská dochádzka je povinná. Jej dĺžku po vekovú hranicu ustanoví zákon. Občania majú právo na bezplatné vzdelanie v základných školách a stredných školách, podľa schopnosti občana a možnosti spoločnosti aj na vysokých školách“(Ústava SR, druhá hlava, piaty oddiel, čl. 42, ods. 1, 2).

Článok 42 ods. 3 definuje postavenie škôl, ktoré sú súkromné prípadne cirkevné, v ktorých je vzdelanie poskytované za finančnú úhradu. Ústava SR zároveň stanovuje spoločné podmienky pre zriaďovanie všetkých škôl, ktoré nie sú štátne bez toho, aby výslovne ustanovila, že poskytnutie vzdelania v cirkevných školách podlieha inej právnej úprave (Drgonec, 2007, s. 95).

Vo všeobecnosti je vzdelanie možné definovať ako súhrn znalostí, vedomostí, poznávacích spôsobilostí a schopností, ktoré nadobudol jednotlivec na základe školského vzdelania, učenia, rozumovej výchovy, životných a pracovných skúseností a zámerného vlastného sebavzdelávania. Vzdelanie možno považovať za „sústavu vedomostí, zručností, návykov a schopností človeka, ním sa zvyšujú aj jeho hodnototvorné fyzické a duševné schopnosti“ (Plavčan, 2005, s. 17).

Vzdelávanie vplýva prostredníctvom kvalifikovanej pracovnej sily na tvorbu celkového národohospodárskeho produktu, hrubého domáceho produktu a dôchodku jednotlivca (Tušan, 2004, s. 73).

Bakalárska práca vzor :

bakalarska-praca-skolstvobakalarska-praca-skolstvo2bakalarska-praca-skolstvo3
Tento obsah bol zaradený v Uncategorized. Zálohujte si trvalý odkaz.