Bujarý študentský život? Minulosť! Na internátoch to žije viac na sieti ako na chodbách

Legendárne chodbovice. Párty až do rána. Niekoľkodňové záťahy. Na bujarý študentský život však už spomínajú skôr staršie ročníky. Mladí “nehýria” tak ako bolo zvykom kedysi. Dôvod? Internet.

Chodbovice sa vytrácajú, ajštudenti z klubov

Zlaté študentské časy. Spomínajú dnes mnohí. Nudnú výučbu si spríjemňovali diskotékami, “chodbovicami” či rôznymi párty. Dnešná mladá generácia zábave v kluboch či na diskotékach neholduje. Do značnej miery to spôsobil internetový rozmach, na sieti sa mladí zoznamujú a hľadajú si partnerov. V dôsledku toho necítia potrebu vyraziť sa zabaviť niekam von.

Študenti boli kedysi synonymom užívania si života, odviazanej zábavy. Dnes to už neplatí. Na internátoch to žije viac na internetovej sieti ako na chodbách. Napríklad v Českej republike si trhajú majitelia tanečných klubov a diskoték vlasy. Zákazníkov ubúda, mnohé kluby a podniky musia preto zatvárať.

Internáty ako domovy dôchodcov

Prahu zachraňujú najmä turisti a cudzinci, ktorí si dovolenku v hlavnom meste Česka chcú spríjemniť aj nejakou tou párty či diskotékou. „Pociťujeme úbytok najmladšej klientely. Naši návštevníci tiež nie sú stáli. Majú tendenciu sa premiestňovať medzi rôznymi miestami, nie stráviť celý večer v klube a čakať na zábavu, chcú všetko hneď,” posťažovala sa pre Lidové noviny majiteľka Radosti FX.

Internáty boli kedysi miestom, kde to žilo od rána do tmy, kde sa nikdy nespí. Dnes? Pripomínajú skôr nudné domovy dôchodcov, česť výnimkám. Internáty boli vnímané ako miesta spoločenskej interakcie – stretnutia so spolužiakmi, výmena študijných materiálov, spoločenské večery, robili sa párty na chodbách, tzv. chodbovice. Dnes k interakcii slúžia najmä facebookové skupiny,” hovoril Marek Hanzal, prevádzkovateľ baru Le fakap na pražskom internáte Hvězda, takže človek, ktorý k danej téme má čo povedať.

Práve spomínaný pražský internát Hvězda bol známy diskotékou, na ktorej sa študenti v hojnom počte v minulosti bavili až do rána. Dnes klientelu podniku tvoria najmä ľudia z okolia. „Keď už študenti prídu piť, dajú si väčšinou niekoľko pív s tým, že majú zajtra skúšku. Žiadne divoké mejdany do rána, ako tomu bývalo za doby môjho štúdia,” prezrádza Hanzal.

Internet nám do života priniesol množstvo pozitívneho. No aj množstvo negatív. V spomínanom článku spomíname jedno z nich. Niet nad pocit osobného zoznámenia s partnerom, ktorý zoznámenie cez internet nikdy nenahradí. Tiež zábava naživo medzi reálnymi ľuďmi s reálnou atmosférou je o niečom úplne inom ako zábava vo virtuálnom priestore. Nenechajme internetu, aby nám ukradol kus mladosti! Nech máte na čo spomínať, keď budete starší.

Tento obsah bol zaradený v Aktuality. Zálohujte si trvalý odkaz.