Viete si predstaviť, že by vám niekto vedel čítať myšlienky? Tak ďaleko veda ešte nepokročila, no čínskym študentom dávajú na hlavu čelenky, ktoré monitorujú ich sústredenie čítaním signálov mozgu. Spomínané zariadenia testovali na tisícoch čínskych študentoch. Pochádzajú z dielne americkej spoločnosti BrainCo, založenej v Massachusetts. Daná firma uvádza, že monitorovacie zariadenia môžupomôcť profesorom identifikovať študentov, ktorí potrebujú ďalšiu pomoc.
Ako to funguje?
Predstavitelia spoločnosti BrainCo si veria a vyhlasujú, že ich zariadenie na monitorovanie sústredenia môže byť čoskoro využívané na miliónoch čínskych študentov. Mnohí neurovedci však spochybnili účinnosť týchto zariadení a otázky sú tiež ohľadom ochrany súkromia. Čelenky na hlave využívajú EEG senzory, ktoré detekujú aktivitu mozgu študenta, ktorý práve pracuje na nejakej úlohe či zadaní.
Čelenky na hlavách na monitorovanie sústredenia nosilo 10 000 čínskych študentov vo veku 10 až 17 rokov počas nedávneho pokusu v Číne, informuje o tom New Scientist. Profesori sledovali sústredenosť študentov pomocou aplikácie, ktorá dostávala informácie priamo z čeleniek. Svietidlá na prednej strane prístrojov mali rôzne farby znázorňujúce rôzne úrovne koncentrácie. Signalizovali profesorom ak študenti nevenovali zadaniu potrebnú pozornosť.
Experiment údajne zlepšilštudijné výsledky testovaných
Zakladateľ spoločnosti BrainCo a generálny riaditeľ Bichen Han uviedol. „Celý proces vedie k zlepšeniu študijných výsledkov, známok a študenti taktiež potrebovali menej času na domáce úlohy. Spoločnosť už podpísala dohodu o poskytnutí 20 000 čeleniek čínskemu distribútorovi. „Naším cieľom s prvými 20 000 zariadeniami, ktoré budú používať viacerí študenti v školách, je získať údaje od 1,2 milióna ľudí,” ozrejmil svoje odvážne ambície Han.
Konkrétne študijné výsledky a ich progres vplyvom používania spomínaných čeleniek počas experimentu v Číne však neboli publikované v akademickom časopise. Vedci tak vyjadrujú pochybnosti o technológii. Russell Barkley, klinický profesor psychiatrie Virginia Commonwealth University uviedol, že akékoľvek zlepšenia boli pravdepodobne spôsobené placebo efektom.
Možno by sa niečo podobné uchytilo aj v našich končinách. Predstavte si, že vás čaká napríklad bakalárska práca a vašu pozornosť rozptyľujú neustále mnohé lákadlá. Vďaka spomínanej čelenke by ste si vedeli kontrolovať úroveň svojho sústredenia a v dôsledku toho odstrániť všetky rušivé elementy, ktoré vás oberajú o potrebnú pozornosť. Čo vy na to?