Dá sa diplomová práca napísať za týždeň?

„Už máš diplomovku napísanú? Koľko ti to trvalo? Myslíš, že to stihnem za týždeň, čo zostáva do odovzdania?” Asi všetci sme mali v krúžku alebo ročníku spolužiaka, ktorý si nechával povinnosti na poslednú chvíľu a potom sa snažil „dopytovaním a prognózami” zistiť, či sa dá diplomová práca napísať za pár dní alebo či sa stíha naučiť na skúšku. Je to teda reálne?

Týždňová diplomová práca

Nebudeme ťa zbytočne naťahovať – áno, diplomovku môžeš napísať aj za týždeň. Okrem správnej konštelácie hviezd ti ale do kariet budú musieť hrať aj iné faktory:

  • VEĽMI benevolentný školiteľ
  • výborná znalosť problematiky
  • jednoduchá dostupnosť zdrojov
  • peniaze na expresnú tlač a prípadné uprednostnenie u tlačiara

V závislosti od školy počítaj tiež s byrokraciou, ktorá ťa môže čakať na študijnom oddelení a ktorá môže predĺžiť samotné odovzdanie o niekoľko dní. Stránkové dni jednoducho nepustia…

Poďme si prebrať jednotlivé faktory a čo sa môže stať, ak ich nemáš k dispozícii.

Benevolentný školiteľ

V prvom rade si povedzme, kto je to benevolentný školiteľ. NIE JE to školiteľ, ktorý na tvoju prácu kašle. Taký školiteľ nie je benevolentný, ale neprofesionálny. Ak ti dá táto poverená osoba voľnosť v písaní – a odovzdaní – práce, bude to tým, že má dôveru v tvoje schopnosti. Túto dôveru si však najskôr musíš získať, takže ak si jeden z neznámych študentov, asi u školiteľa nepochodíš.

Znalosť problematiky

Tento bod spĺňaš, najmä ak pracuješ alebo stážuješ v odvetví či odbore. Diplomová práca z praxe je obrovské eso v rukáve a dokáže strčiť do vrecka neforemné zlepence dokola omieľaných poučiek a fráz.

Výstraha: nezavádzaj. Občas sa stane, že tvoja komisia je zložená z ľudí, ktorí nemajú o danej problematike toľko informácií, ako ty. Stačí však jeden odborník a tvoje závery postavené na vratkých základoch sa rozsypú.

Dostupnosť zdrojov

Trochu náročnejší faktor. Aj keď máš prax v odbore a skúsenosti s problematikou, zdrojovanie môže byť vyčerpávajúce. O to viac, že niektoré komisie a oponenti neuznávajú digitálne zdroje ako blogy, články či reportáže uverejnené online. Samozrejme, ak máš doma knižnicu týkajúcu sa tvojho odboru, nemáš problém.

Peniaze

Tlačenie diplomových prác je sezónny biznis. Väčšina študentov sa totiž zobudí posledný mesiac a húfne sa hrnú do tlačiarní. Najvyťaženejšie sú známe pobočky a reťazce copycentier, ktoré veľakrát neponúkajú kvalitné spracovanie.

U menších, rodinných firiem, získaš poctivejší a nemasový až remeselný prístup k viazaniu, ich kapacity sú však obmedzené. Preto, ak riešiš väzbu diplomovej práce na poslednú chvíľu, priprav si niekoľko „dukátov” navyše.

Zbytočne neriskuj a priprav sa

Aj keď všetky body spĺňaš, nikdy nevieš, čo ti príde do cesty. Nemusí to byť žiadna závažná udalosť, pokojne môžu prísť len vlny stresu. Ovplyvnia ťa, spomalia a ty si zrazu uvedomíš, že nestíhaš.

Možno ťa stres ovplyvňuje už teraz. Neboj sa, je to úplne normálne – znamená to, že diplomovú prácu neberieš na ľahkú váhu. A to je dobre, pretože diplomová práca by nemala byť odfláknutá. Ak s ňou potrebuješ poradiť, obráť sa na nás. Radi ti pomôžeme.

 

Tento obsah bol zaradený v Diplomová práca. Zálohujte si trvalý odkaz.