Severná Amerika spolu s Južnou Amerikou tvorí jeden zo svetadielov – Ameriku. Jej rozloha je necelých 5% povrchu planéty (cca 24 500 000 km2) a má takmer 515 000 000 obyvateľov. Amerika je považovaná za jeden zo svetadielov.
Najvýznamnejšími štátmi Severnej Ameriky je Kanada a USA, ktoré boli v minulosti britskými kolóniami, preto sa netreba čudovať, že pôsobia ako jednotný celok. V oboch krajinách sa používa angličtina a francúzština ako úradný jazyk. Obdobne sa angličtina a francúzština používa aj v Belize, či Karibiku. Štáty, ktoré boli pôvodne španielskymi kolóniami aj naďalej používajú španielčinu ako tretí komunikačný jazyk. Francúzsky jazyk hral v Severnej Amerike historicky dôležitú úlohu a ponecháva si v niektorých regiónoch značnú prítomnosť. Kanada je oficiálne dvojjazyčná; francúzština je oficiálny jazyk kanadskej provincie Quebec a je spolu s angličtinou oficiálny jazyk v provincii Nový Brunsvik. Ďalšia francúzsky hovoriaca oblasť je tiež štát Louisiana v USA, kde je tiež oficiálnym jazykom.
Významnosť Kanady a USA spočíva v tom, že sa jedná o najbohatšiu časť Severnej Ameriky, pričom sa jedná aj o najvyvinutejšie krajiny. Výrazne menšia hospodárska úroveň je krajinách Strednej Ameriky či Karibiku. Mexiko leží medzi týmito dvoma regiónmi, pričom sa jedná o prudko sa rozvíjajúci región.
Demograficky je Severná Amerika rasovo a etnicky rôznorodá oblasť, pričom sa tu nachádzajú hlavne belosi, či černosi, vrátane miešancov. Menšou skupinou sú americký Indiáni a Číňania. V danej oblasti bolo v podstate mnoho prisťahovalcov, čo poznačilo rôznorodosť obyvateľstva v tejto lokalite. Veľký nával imigrantov bol spôsobený túžbou po slobode, či po zlate. Pôvodné obyvateľstvo boli indiánske kmene napr. Irotékovia a Huróni. Kolonizácia postupovala od východu a západ, a pôvodné obyvateľstvo sa presúvalo nedobrovoľne zo svojich pôvodných území do málo úrodných suchších oblastí.
Amerika bola pôvodne v čase jej objavenia považovaná za Indiu, avšak po vysvetlení tohto zablúdenia moreplavca Kristofa Kolumba v roku 1492. Amerigo Vespucci vyslovil tvrdenie, že sa jedná o nový kontinent, ktorý sa nazval Amerika, pričom ju začali osídľovať prisťahovalci zo Španielska, Holandska a Francúzska. Od roku 1664 sa Veľká Británia zmocnila holandských kolónií vrátane niektorých francúzskych častí. Tieto oblasti boli