Kde hľadať overené vedecké štúdie, články a publikácie

Občas sa stane, že pre svoju záverečnú prácu – či už ide o seminárnu prácu, bakalársku prácu alebo dokonca rigoróznu prácu – nenájdeš vhodné podklady ani v knižnici. Odkiaľ by si mal potom čerpať zaujímavé fakty a citácie? Prekvapivo, dá sa to aj na internete.

Knižnice sú asi najlepším miestom, ak nepočítame stretnutie s odborníkmi, ako získať zaujímavé, relevantné a aktuálne informácie o tvojom odbore. Problém knižníc je však ten, že uchovávajú aj staršie publikácie, ktorých faktologická platnosť mohla vypršať už pred rokmi.

Z týchto publikácií čerpali už desiatky alebo stovky študentov pred tebou, preto bude aj komisia prísnejšia pri hodnotení relevancie faktov vzhľadom na pokrok v odvetví.

Prejdime rovno ku zdrojom, z ktorých môžeš čerpať pre svoju záverečnú prácu.

Študovňa Google

Študovňa Google, alebo Google Scholar, je miesto, kde vyhľadáš prevažne vedecké publikácie, články a citácie z rôznych odvetví. Je vhodná pre takmer všetky odbory a odvetvia. Mnoho výsledkov vyhľadávanie, ktoré v nej nájdeš, bude vo forme .pdf súborov, ktoré si môžeš dokonca stiahnuť. Výhodou Študovne je, že sa dostaneš aj k novým informáciám, o ktorých by si ani len netušil. Nastaviť si môžeš preferovaný jazyk, rok publikovania a typ obsahu, napríklad so zahrnutím patentov alebo citátov.

Library Genesis

Veľmi zaujímavý zdroj informácií, ktorý poskytuje kvantum vedeckých poznatkov zadarmo. Využíva dokonca publikácie a obsah informačnej a analytickej spoločnosti Elsevier, ktorá sa kvôli porušeniu autorských práv chcela z vyhľadávačom LibGen súdiť.

LibGen sídli v Rusku aj v Amsterdame, preto nie je úplne jasné, ktorej legislatíve podlieha, a teda ani to, ktorými autorským zákonom sa riadi. Pre teba je však podstatnejšie, čo tu nájdeš. Krátka odpoveď: takmer všetko.

Vedecké články, výňatky najnovších štúdií aj ich celé znenie, publikácie v podobe kníh. To všetko si môžeš zadarmo stiahnuť a využiť ako zdroje pre svoju záverečnú prácu.

National Center of Biotechnology Information

Tento zdroj oceníš, ak je tvoj odbor medicínsky alebo chemický. Kvalitné štúdie, ktoré nájdeš cez vyhľadávanie tejto stránky, majú jednotný formát: abstrakt, popísaná metodika a výsledky práce a potom samotné zistenia, ktoré štúdia priniesla.

S týmito tromi zdrojmi získavaš veľmi kvalitné, overené a aktuálne informácie, ku ktorým sa navyše dostaneš odkiaľkoľvek, kde je internet.

 

Tento obsah bol zaradený v Záverečná práca. Zálohujte si trvalý odkaz.