Máš problémy s gramatikou? Radšej ich začni riešiť

Grammar nazis nemá v internetových diskusiách nikto rád. Komentovanie na Facebooku predsa nie je diktát, no nie? Záverečné práce sú ale iné kafé. Chyby v nich ti neprinesú len výsmech, môžu sa podpísať aj pod tvoje hodnotenie.

Rozlíšiť, kedy použiť jotu a kedy ypsilon, môže pre niektorých ľudí predstavovať vážny problém. Pridaj k tomu správne použitie čiarok, okoreň to skloňovaním a vznikne ti guláš plný gramatických chýb. Na internete môžu vyznieť úsmevne, no predstav si, že ako školiteľ alebo oponent čítaš takúto prácu. Prácu, ktorá by ako diktát na základnej škole dostala päťku.

Patríš do skupiny ľudí, ktorých príroda neobdarila gramatickým cítením? Dôležité je priznať si to. A teraz si preberme možnosti, ktoré máš.

Použi web alebo rozšírenie Korektor

Vedel si, že existuje webová aplikácia s názvom Korektor, do ktorej môžeš priamo vložiť svoj text a nechať si ho skontrolovať automatizovaný algoritmom? Skontroluje tvoje preklepy, tvary prídavných mien a čísloviek, nominatívy množného čísla – ktoré predstavujú vážny problém minimálne pre 75 % slovenských používateľov internetu, čiarky pred spojkami či zámenami, a mnoho ďalších úskalí vetných konštrukcií.

Ak využívaš Google Dokumenty, dobrou správou je, že Korektora môžeš využívať aj ako Google Chrome rozšírenie. Stačí si ho zadarmo pridať do knižnice rozšírení a pri spustení Google Dokumentov už budeš mať okrem natívnej kontroly, ktorý nestojí za nič, aj skutočnú knižnicu slovenskej gramatiky. Rozšírenie nájdeš tu.

Najmi si korektora

Korektorka alebo korektor ti, väčšinou za férovú odmenu, skontrolujú normostrany textu a opravia gramatické, občas dokonca štylistické nedostatky. Je to trochu nezvyčajný postup, no ak chceš, aby bola tvoja práca skutočne na úrovni, prečo nevyužiť služby odborníka?

Microsoft Word a automatická kontrola

Word to istí. Obsiahla knižnica výrazov, ktoré si môžeš sám aktualizovať, ti podčiarkuje gramaticky nesprávne či nespisovné slová a preklepy. V prípade, že Word máš. Stále môžeš využiť aj Word Online, ktorý je zadarmo. Stačí sa prihlásiť (alebo si vytvoriť) Microsoft Live konto a využívať možnosti staršej verzie tohto textového editora bez poplatkov za licencie.

Spoľahni sa na nás

Nestíhaš napísať svoju prácu, alebo potrebuješ pomoc s jej dokončením? Ak spolupracuješ s nami, sú to dve muchy jednou ranou. Okrem toho, že ti s prácou pomôžeme, môžeš sa spoľahnúť aj na korektorské úpravy. Stačí nám napísať.

Tento obsah bol zaradený v Záverečná práca. Zálohujte si trvalý odkaz.