Máš pocit, že školský deň začína príliš skoro?Nie si sám. Odborníci už dlhšie argumentovali pre neskoršie začiatky školskéhovyučovania na stredných a vysokých školách. V novej štúdii použili sledovačeaktivity, ktoré nosili študenti na zápästí. Sledovali, ako neskoršie začiatkyvyučovania vplývali na študentov. Ukázalo sa, že študenti, ktorí si pospaliviac, mali lepšie známky a vynechávali menej dní.
Za všetkým stoja hormóny
Vstupom do puberty sa posúvajú rytmy každého cirkadiánneho rytmu študentov. V skratke, tieto rytmy pomáhajú regulovať spánok, zaspávanie aj prebúdzanie. Sú to naše osobné telesné hodiny, ktoré zodpovedajú za to, kedy sa cítime unavení a pripravení na spánok. Úzko to súvisí s melatonínom, hormónom spánku. S nástupom puberty telo vylučuje melatonín až v neskorších večerných hodinách. Preto chodia tínedžeri spávať až neskoro večer, resp. v noci. Nie je to z rozmaru alebo frajeriny. Skrátka je to vecou hormónov.
Aj napriek posunutému spánkovému rytmu potrebujú študenti 8 až 10 hodín spánku každú noc. Keďže kvôli neskoršiemu vylučovaniu spánkového hormónu melatonínu zaspávajú neskoro večer, resp. v noci, potrebujú spať logicky dlhšie ráno. Preto lekári, učitelia aj vedci už mnoho rokov apelujú na to, aby začiatok školského vyučovania bol posunutý na neskôr.
Čo hovorí štúdia?
Jedna zo škôl v Seattli vyskúšala experiment. Posunula začiatok školského vyučovania zo 7:50 na 8:45. Odborníci zozbierali potrebné dáta a následne ich analyzovali. Na čo prišli?
Študenti podrobujúci sa výskumu nosili na zápästiach monitor aktivity. Vedci teda presne vedeli kedy a koľko spali. V priemerne neskorší začiatok školského vyučovania dal každému študentovi o 34 minút spánku navyše počas každého školského dňa.
Nezdá sa to byť veľa, no čuduj sa svete, viac spánkusa pozitívne odrazilo na študijných výsledkoch. Na stupnici od 0 do 100 saskóre študentov podrobujúcich sa tomuto výskumu vyšplhalo zo 77,5 na 82. Je tojednoduché. Viac spánku = lepšie myslenie, lepšie učenie = lepšie známky. Tohovorí jasné ÁNO za posunutie začiatku školy.
Mozog – továreň na spracovaniemyšlienok a informácií
Študenti, ktorí dobre nespia, môžu mať nadruhý deň problém absorbovať nové informácie. Navyše nedokážu dobre spracovaťpoznatky, ktoré sa naučili deň predtým. Mozog pracuje ako továreň naspracovanie myšlienok a informácií, to je dôležité si uvedomiť. V noci počasspánku triedi informácie do pomyselných “priečinkov súborov”. Vďaka tomunedôležité detaily zabudnete, no zachovajú sa dôležité veci a spomienky. Každúnoc tekutina v mozgu spláchne molekulárny odpad, ktorý môže poškodiť mozog. Užteda viete, prečo je spánok pre študentov tak dôležitý?
Spomínaný výskum potvrdil to, čo už odbornícidávno poznali. Neskorší štart školského dňa je efektívnym spôsobom, ako zlepšiťzdravie študentov, akademické výsledky, bezpečnosť a v neposlednom rade ajškolskú dochádzku.
Ste za neskorší začiatok školy?