Osem tipov, ako sa nezblázniť počas skúškového obdobia

metodika bakalarskej prace

Skúškové obdobie je pre každého študenta bez výnimky obrovskou záťažou. Najmä po psychickej stránke. Množstvo informácií, časová tieseň, únava a stres. Študenti to všetko veľmi dobre poznajú. Prinášame vám preto osem skvelých tipov, ako sa počas skúškového obdobia nezblázniť. Vďaka nim sa na skúšky pripravíte v pohode a bez stresu.

Doprajte si dostatok času na prípravu

Skrátka nenechávajte si učenie na poslednú chvíľu. Plánujte dopredu, ideálne si pripraviť plán učenia, aby ste sa pripravovali postupne, rovnomerne a nie typicky v “hodine dvanástej”.

Uistite sa, že váš študijný priestor je dobre organizovaný

Zaprataný stôl na ktorom sa pripravujete, množstvo rozhádzaných papierov, kníh a podobne bude odvádzať vašu koncentráciu nesprávnym smerom. A to je presne to čo nechceme počas skúškového obdobia. Miesto, kde sa učíte, by malo byť tiché, dobre osvetlené, čisté, mali by ste sa cítiť komfortne.

Zorganizujte študijnú skupinku priateľov

Musíte sa však uistiť, že majú rovnaké ciele a ambície ako vy. To znamená, že sa chcú zodpovedne a svedomito pripravovať a nebudú vás oberať o koncentráciu a potrebný čas. V skupine ľahšie nájdete odpovede na otázky, ktoré potrebujete a dokončíte svoje úlohy rýchlejšie.

Trénujte na starších verziách testov

Jedným z najefektívnejších spôsobov príprav na písomné testy je trénovať na starších verziách testov. Dostane sa vám pod kožu formát a formulácia otázok. Zistíte čo zhruba sa od vás bude vyžadovať a koľko času vám test zaberie.

Nezabúdajte na prestávky

Učenie niekoľko hodín v kuse je nezmyslom. Váš mozog skrátka bude preťažený a sústredenie pôjde postupom času k bodu nula. Efektívnejšou metódou učenia je v kratších intervaloch s pravidelnými prestávkami. Myseľ sa zregeneruje a bude sviežejšia.

Konzumujte potraviny prospešné pre mozog

Zabudnite na fast foody a nezdravé stravovanie počas skúškového obdobia. Ak chcete zo seba dostať maximum, musíte svojmu mozgu dopriať dostatok čerstvého, zdravého jedla plného vitamínov a minerálov.

Detailne si naplánujte rozvrh na deň skúšky

Vžiadnom prípade sa už neučte tesne pred skúškou. Na skúšku choďte rozhodne včas, v predstihu, ušetríte si tak kopec nechceného stresu.

Pite veľa vody

Dodržujte pitný režim. Či už počas učenia alebo aj počas samotnej skúšky. Hydratácia udrží vašu myseľ aj telo vo výbornej kondícii, spôsobí, že sa celkovo budete cítiť pozitívnejšie.

Tento obsah bol zaradený v Aktuality. Zálohujte si trvalý odkaz.