Päť vecí, na ktoré si dať pozor pri písaní bakalárskej práce

metodika bakalarskej prace

Napísať bakalársku prácu nie je nič zložité, pokiaľ viete ako na to. Vyvaruj sa najčastejších chýb, ktorých sa študenti pri písaní bakalárskej práce dopúšťajú a úspech ťa zaručene neminie. Možno aj nasledujúce riadky ti v tom pomôžu.

Téma bakalárskej práce

Pokiaľ sa bavíme o najčastejších chybách študentov pri písaní bakalárskej práce, tak určite číslo jedna je v tomto kontexte téma. Zlý výber témy. Nevyberaj tému podľa toho o čom písal tvoj súrodenec či kamarát. Nepíš o tom, čo ti kto poradí. Vyberaj si tému sám podľa seba. Vyber si tému, ktorej rozumieš, ktorá pre teba nebude španielskou dedinou. Vyber si tému, ktorá ťa bude baviť a aj písanie bakalárskej práce ti pôjde ľahšie, uvidíš. Nájdi si k téme dostatok informácií a dobrých zdrojov.

Osnova bakalárskej práce

Ako svetelná pochodeň tmou ťa osnova prevedie písaním bakalárskej práce. Stanov si dopredu body písania bakalárskej práce a drž sa ich, nech sa deje čokoľvek. Pôjde to ľahšie.

Citácie v bakalárskej práci

Množstvo chýb robia študenti pri písaní bakalárskej práce v citáciách. Dávaj pozor najmä na správnu podobu citácií. Uvádzaj zdroje, odkiaľ cituješ, resp. koho cituješ. Nezabudni ani na zoznam použitej literatúry a taktiež ani na iné zdroje z ktorých si čerpal pri svojej práci.

Formálna úprava

Môžeš mať akokoľvek skvelú tému, ktorú rozpracuješ dokonale a dopodrobna, no zhorieť môžeš práve na formálnej úprave bakalárskej práce. Daj si pozor najmä na správnu úpravu textu, ktorý musí byť adekvátne zarovnaný, rozčlenený a najmä prehľadný. Zarovnávaj do bloku, rozčleň na odstavce, zameraj sa na dobré nadpisy a štýly – riadkovanie a podobne.

Pozor na internet

Internet je fenomén tejto doby. Je to iste užitočný vynález, ktorý nám v mnohom uľahčuje život, aj pri písaní bakalárskej práce. No zároveň je to dvojsečná zbraň, texty na internete často nie sú z dôveryhodných zdrojov a nemajú dostatočnú výpovednú hodnotu. Pozor si treba dať tiež na fakt, že aj na texty na internete sa vzťahuje autorský zákon. Nezabudni preto na správne citácie, uvádzaj zdroje a správne spracuj zoznam použitej literatúry.

Pokiaľ sa vyvaruješ vyššie spomenutýchzásadných a najbežnejších chýb pri písaní bakalárskej práce, budeš úspešný.Každý človek robí chyby, no len hlupák sa nepoučí z chýb a najmä tých druhých.

Tento obsah bol zaradený v Bakalárska práca. Zálohujte si trvalý odkaz.