Pokračovanie story: Študenti cestujú ZADARA

ilustračné foto

ilustračné foto

Bezplatné vlaky pre študentov a dôchodcov začne už 17. novembra. Nie každý je však spokojný. Napríklad takí autobusoví dopravcovia, ktorí tiež chcú, aby ľudia mali možnosť voziť sa autobusom zadarmo.

Vlaky pre študentov či dôchodcov zadarmo, ale aj výraznejšie zľavy pre pracujúcich, majú údajne odlákať z regionálnych autobusov približne 15 miliónov cestujúcich. Takýto je odhad Zväzu autobusovej dopravy (ZAD), podľa ktorého takýto krok prinesie samosprávnym krajom výpadok tržieb vo výške až 15,8 milióna eur. Autobusári preto požadujú od štátu finančné kompenzácie týchto strát, aby nemuseli rušiť spoje či zdražovať cestovné.

Autobusoví dopravcovia pritom za minulý rok prepravili vo všetkých regiónoch Slovenska cca 188 miliónov cestujúcich. Z autobusov do vlakov by sa tak malo podľa odhadov ZAD presunúť približne 8 % ľudí, čiže viac ako 15 miliónov cestujúcich. Autobusári sa obávajú, že značná časť cestujúcich zmení svoje správanie a rozhodne sa skôr pre cestu vlakom. Najpravdepodobnejšie je to podľa prezidenta zväzu, P. Pobehu, v regiónoch, kde je rozvinutejšia železničná doprava.

Štát takto podporuje len železnice

Autobusovú dopravu si objednávajú a dotujú ju jednotlivé samosprávne kraje, ktoré rozhodujú aj o zľavách pre jednotlivé skupiny cestujúcich. Tie sa už dnes líšia nielen od zliav na železnici, ale v tom-ktorom kraji.

Podľa hovorcu ministerstva dopravy SR je hlavným problémom vzťahu železničnej a autobusovej dopravy fakt, že výkony nie sú objednávané z jedného miesta, a tým pádom sa navzájom nedopĺňajú, ale často si priamo konkurujú. Nie je prípustné, aby jedným smerom z rovnakého miesta v podstate v rovnakom čase vychádzali poloprázdny vlak aj autobus, ktoré si takto vzájomne konkurujú, pričom sú oba tak alebo onak dotované z daní občanov. O tejto téme podľa slov hovorcu dlhodobo vedú rokovania so samotnými samosprávnymi krajmi.

Kto teda bude cestovať „zadarmo“

Nárok na bezplatné cestovanie vo vnútroštátnej železničnej osobnej doprave budú mať od 17. novembra:

– deti do 15 rokov,

– žiaci a študenti denného štúdia do 26 rokov,

– osoby, ktoré dovŕšili 62 rokov,

– všetci poberatelia dôchodkov podľa zákona o sociálnom poistení.

Nezabudnite na preukaz

Železničná spoločnosť Slovensko už spustila registráciu na bezplatnú prepravu vo svojich pokladniciach. Cestujúci si registráciu a preukaz vybaví na počkanie v pokladniciach označených logom KVC (Komplexné vybavenie cestujúcich), ktoré sú k dispozícii v 85 železničných staniciach.

Zdroj: Aktuality.sk / Admin / TASR

Tento obsah bol zaradený v Aktuality. Zálohujte si trvalý odkaz.