Sedem kalerábov, ktoré nám v školách tlačili do hlavy

Poznáte to – čo povie učiteľ, to je pravda! Koniec debaty…ale naozaj je tomu vždy tak? Skutočne nám vždy ponúkli pravdivú informáciu? My vieme, že NIE každé tvrdenie sa zakladalo na pravde.

1. Napoleon Bonaparte – muž malého vzrastu

Mnohé pramene v minulosti uvádzali, že Napoleon mal len 157 cm, teda čosi vyše pol druha metra. Súčasní vedci a historici sú však presvedčení, že v skutočnosti meral až 171 cm, čo bola priemerná výška Francúza v tej dobe.

2. Fakt vidieť Veľký čínsky múr voľným okom z vesmíru?

Nezmysel… Ruku na srdce, koľkí vaši učitelia boli vo vesmíre a videli z neho Veľký čínsky múr? Fakt, že túto úžasnú stavbu naozaj nie je možné pozorovať z obežnej dráhy Zeme a už vôbec nie z Mesiaca potvrdzuje aj samotná NASA.

3. Kvapky dažďa majú tvar slzy

Tvar slzy symbolizujúci dažďové kvapky poznáme z reklám ako aj z detských knižiek. Vedci ich však tak vnímajú úplne inak. Sú totiž presvedčení, že tvar kvapiek závisí od ich veľkosti. Tie menšie s priemerom cca 2 mm majú tvar žemle, väčšie s priemerom 3 mm tvar fazule a z kvapky s priemerom väčším ako 4,5 mm sa spravidla stávajú dve menšie.

4. Krištof Kolumbus bol mierumilovný prieskumník, ktorý sa len snažil objavovať svet

Dnes by sme pravdepodobne hovorili o vyvražďovaní. Štyri „objavné“ výpravy Krištofa Kolumba po Karibiku mali totiž presne takú podobu. Drancovanie a obchod s otrokmi. Ako uvádza Dominic Selwood pre britský The Telegraph, Kolumbus zajal mužov, ženy a deti, aby ich odviezol do Španielska a predvádzal ich ako cirkusové zvieratá. Selwood tiež dodáva, že väčšina z nich zomrela ešte počas cesty a všetci Indiáni boli mŕtvi najneskôr do 6 mesiacov. Na inej výprave sa zas snažili vylúpiť zlaté bane domorodcov.

5. Náš mozog využívame len na 10 %

Hovorí sa, že človek využíva len 10 % šedej mozgovej kôry, v skutočnosti o tom neexistuje žiadny dôkaz. Podľa neurológa Barryho Gordona z Medicínskej školy Johna Hopkinsa v Baltimore je takého tvrdenie skôr na smiech. Pre Scientific American potvrdil, že v skutočnosti sa ukazuje, že používame prakticky každú časť mozgu a väčšina mozgu je aktívna takmer po celý čas. Barry Gordon dodáva, že mozog predstavuje 3 % tela a vyžíva až 20 % telesnej energie.

6. Vo vesmíre nie je žiadna gravitácia

Zábery, ako kozmonauti lietajú v beztiažovom stave, pozná určité každý. To je však podľa vedeckého magazínu Yale Scientific stále nedostačujúci argument. Gravitácia údajne existuje všade vo vesmíre a ide o najpodstatnejšiu silu, ktorá ovplyvňuje všetku hmotu vo vesmíre. V skutočnosti by sa bez gravitácie celý vesmír rozpadol a všetko by prestalo existovať.

7. Červená farba dokáže vytočiť býka viac ako ostatné

Býky sú v skutočnosti ochotné zaútočiť na akýkoľvek objekt, ktorý vykonáva prudké pohyby. Pre Discovery to potvrdili napríklad aj známi Mythbusters, a to tak, že španielskym toreádorom dali plášte rôznych farieb. Keď sa toreádori výraznejšie nehýbali, býky na všetkých zaútočili s polovičnou silou bez ohľadu na farbu plášťa. Ak chceli agresívnejšiu reakciu, museli plášťami zamávať. Býky teda nedávajú prednosť žiadnej farbe, ktorá by ich mohla vyprovokovať.

Zdroj: Aktuality.sk / Admin

Tento obsah bol zaradený v Aktuality. Zálohujte si trvalý odkaz.