Univerzita Konštantína Filozofa v Nitre ,Smernica č. 7/2009 o záverečných prácach
Rektor Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre (ďalej len „rektor“ a „UKF“) v zmysle čl. 9
ods. 3 písm. d) Štatútu UKF (ďalej len „štatút“) vydáva túto smernicu:
Článok 1
Základné ustanovenia
- Účelom smernice je zabezpečenie jednotných podmienok a postupu pri príprave a posudzovaní záverečných prác.
- Smernica je záväzná pre všetky súčasti UKF a ich pracoviská a pre všetkých študentov
a zamestnancov UKF. - Podmienky prípravy a posudzovania záverečných prác ustanovujú predovšetkým tieto predpisy:a) Zákon č. 131/2002 Z.z. o vysokých školách a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov (ďalej len „zákon o vysokých školách“),
b) Zákon č. 618/2003 Z.z. o autorskom práve a právach súvisiacich s autorským právom (autorský zákon) v znení neskorších predpisov (ďalej len „autorský zákon“),
c) Vyhláška MŠ SR č. 614/2002 Z.z. o kreditovom systéme štúdia,
d) Metodické usmernenie MŠ SR 14/2009-R o náležitostiach záverečných prác, ich bibliografickej registrácii, kontrole originality, uchovávaní a sprístupňovaní,
e) STN ISO 690:1998 Dokumentácia. Bibliografické odkazy. Obsah, forma a štruktúra,
f) STN 01 6910: 1999. Pravidlá písania a úpravy písomností,
g) STN ISO 2145: 1997. Dokumentácia. Číslovanie oddielov a pododdielov písaných dokumentov,
h) STN ISO 690-2:2001 Informácie a dokumentácia. Bibliografické citácie. Časť 2: Elektronické dokumenty alebo ich časti,
i) ISO 7144:1986 Dokumentácia – Úprava diplomových a kvalifikačných prác a podobných dokumentov,
j) Študijný poriadok UKF.
- Záverečná práca je podľa zákona o vysokých školách súčasťou štúdia podľa každého študijného programu. Jej obhajoba je súčasťou štátnej skúšky[1] a je jednou z podmienok úspešného ukončenia štúdia.
- Školiace pracovisko je pracovisko UKF alebo jej súčasti (napr. katedra alebo ústav), ktoré vytvára študentovi materiálne a technické podmienky na vytvorenie záverečnej práce. Školiace pracovisko môže na základe písomnej dohody s UKF spolupracovať aj
s externým subjektom (súkromná firma, štátna alebo verejná organizácia a pod.). - Záverečná práca je samostatnou prácou študenta, ktorú uskutočňuje pod vedením školiteľa určeného vedúcim školiaceho pracoviska; v prípade externého školiteľa vedúci školiaceho pracoviska určí študentovi aj konzultanta zo zamestnancov UKF.
- Licenčná zmluva o použití školského diela[2] (ďalej len „licenčná zmluva“) je podľa autorského zákona zmluva medzi autorom a vysokou školou, ktorá upravuje spôsob použitia a zverejnenia záverečnej práce.
- Podľa autorského zákona záverečná práca je školské dielo vytvorené študentom na splnenie študijných povinností vyplývajúcich z jeho právneho vzťahu k vysokej škole.
- Šablóna záverečnej práce je vzorový dokument, ktorý slúži na unifikáciu vzhľadu záverečných prác a pomoc študentom pri tvorbe práce. Je zverejnený na osobitnej stránke Univerzitnej knižnice UKF (ďalej len „univerzitná knižnica“).
Článok 2
Druhy záverečných prác
- Záverečnou prácou je:
a) bakalárska práca[3] – pri štúdiu podľa študijného programu prvého stupňa (bakalársky študijný program),
b) diplomová práca[4] – pri štúdiu podľa študijného programu druhého stupňa alebo študijného programu podľa § 53 ods. 3 zákona o vysokých školách (magisterský, inžiniersky a doktorský študijný program) alebo
c) dizertačná práca[5] – pri štúdiu podľa študijného programu tretieho stupňa (doktorandský študijný program).
- Bakalárskou prácou sa overuje zvládnutie teoretických a praktických základov riešeného problému. Študent má preukázať schopnosť pracovať s domácou aj zahraničnou odbornou literatúrou, vybrať z nej podstatné informácie pre svoju tému, uplatniť svoje schopnosti pri zhromažďovaní, interpretácii a spracúvaní základnej odbornej literatúry. Môže mať prvky pôvodnosti, sumarizácie a kompilácie, prípadne môže ísť o aplikáciu v praxi alebo o riešenie čiastkovej úlohy.
- Diplomová práca sa líši od bakalárskej práce rozsahom a kvalitou spracovania témy. Spracovaním diplomovej práce má študent preukázať schopnosť samostatne získavať teoretické a praktické poznatky a tvorivo ich uplatňovať a používať pri riešení konkrétnych problémov. Diplomová práca môže mať charakter teoretický, výskumný alebo aplikačný.
- Dizertačnou prácou má študent preukázať schopnosť a pripravenosť na samostatnú vedeckú a tvorivú činnosť v oblasti výskumu alebo vývoja, alebo na samostatnú teoretickú a tvorivú umeleckú činnosť. Práca prezentuje výsledky vedeckého bádania
a aplikáciu výsledkov výskumu v spoločenskej praxi. Vyznačuje sa vysokým stupňom analýzy a syntézy poznatkov a tiež dostatočným prehľadom existujúcej odbornej literatúry. Výsledkom dizertačnej práce by malo byť získanie nových poznatkov v danej problematike. - Každá záverečná práca musí byť originálna, vytvorená autorom pri dodržaní pravidiel práce s informačnými zdrojmi. Zároveň musí byť vypracovaná v súlade s autorským zákonom, nesmie mať charakter plagiátorstva a narúšať autorské práva iných autorov. Autor je povinný dôsledne a správne citovať použité informačné zdroje, menovite
a konkrétne uviesť výsledky, presne opísať použité metódy a pracovné postupy, zdokumentovať laboratórne a iné výsledky a terénne výskumy iných autorov alebo autorských kolektívov.
Článok 3
Zadávanie záverečných prác
- Návrhy tém bakalárskych a diplomových prác sa zverejňujú prostredníctvom Akademického informačného systému UKF (ďalej len „AIS“) v termíne stanovenom harmonogramom príslušného akademického roka. Za zverejnenie tém záverečných prác zodpovedá vedúci školiaceho pracoviska.
- Študent sa na bakalársku a diplomovú prácu prihlási prostredníctvom AIS vyplnením formulára prihlášky. Prihlášku študent vytlačí, podpíše a odovzdá na študijné oddelenie dekanátu fakulty, na ktorej je zapísaný.
- Návrhy tém doktorandských prác sa zverejňujú prostredníctvom webových stránok fakulty, ktorá zároveň zverejní aj spôsob a termíny prihlasovania sa študentov na štúdium. Termín zverejnenia tém doktorandských prác je určený harmonogramom akademického roka.
- Zadanie záverečnej práce (ďalej len „zadanie“) je dokument, ktorým UKF stanoví študentovi študijné povinnosti v súvislosti s vypracovaním záverečnej práce (príloha A). Zadanie spravidla obsahuje:
a) typ záverečnej práce,
b) názov záverečnej práce,
c) meno, priezvisko a tituly študenta,
d) meno, priezvisko a tituly školiteľa,
e) meno, priezvisko a tituly konzultanta z UKF v prípade externého školiteľa,
f) školiace pracovisko,
g) meno, priezvisko a tituly vedúceho školiaceho pracoviska,
h) anotáciu záverečnej práce,
i) jazyk, v ktorom sa práca vypracuje,
j) dátum schválenia zadania.
- Zadanie vypracúva školiteľ prostredníctvom AIS.
- Vedúci školiaceho pracoviska prostredníctvom AIS schváli študentovi zadanie, školiteľa, prípadne konzultanta záverečnej práce, vytlačí zadanie, potvrdí správnosť údajov svojim podpisom a zadanie doručí študentovi.
- Zadanie musí byť schválené a študentovi doručené najneskôr na začiatku akademického roka, v ktorom sa uskutoční obhajoba záverečnej práce.
Článok 4
Štruktúra záverečnej práce
- Záverečná práca obsahuje tieto hlavné časti:
a) úvodná časť,
b) hlavná textová časť,
c) prílohy (nepovinné),
d) záverečná časť (nepovinné).
- Úvodná časť záverečnej práce obsahuje tieto položky v danom poradí:
a) obal,
b) titulný list,
c) zadanie,
d) poďakovanie (nepovinné),
e) abstrakt v štátnom jazyku,
f) abstrakt v anglickom, resp. inom cudzom jazyku,
g) obsah,
h) zoznam ilustrácií a zoznam tabuliek (nepovinné),
i) zoznam skratiek a značiek (nepovinné),
j) slovník (nepovinné).
- Obal záverečnej práce (príloha B) obsahuje:
a) názov vysokej školy,
b) názov fakulty, na ktorej je študent zapísaný,
c) názov práce a podnázov práce, ak sa použil (nepovinné),
d) typ záverečnej práce (bakalárska, diplomová alebo dizertačná),
e) meno, priezvisko a tituly autora práce,
f) rok vydania práce.
- Titulný list obsahuje úplnú informáciu o práci (príloha C) v štruktúre:
a) názov vysokej školy,
b) názov fakulty, na ktorej je študent zapísaný,
c) názov práce a podnázov práce, ak sa použil,
d) typ záverečnej práce (bakalárska, diplomová alebo dizertačná),
e) meno, priezvisko a tituly autora práce,
f) študijný program,
g) číslo a názov študijného odboru alebo odborov,
h) meno, priezvisko a tituly školiteľa,
i) meno, priezvisko a tituly konzultanta z UKF v prípade externého školiteľa,
j) školiace pracovisko,
k) miesto a rok vydania práce.
- Zadanie je kópia oficiálneho zadania záverečnej práce podľa článku 3 schválená vedúcim školiaceho pracoviska.
- Poďakovanie autora záverečnej práce je nepovinná strana záverečnej práce. Obsahuje poďakovanie školiteľovi a ďalším osobám, pracoviskám alebo inštitúciám za pomoc a podporu pri vypracúvaní práce.
- Abstrakt obsahuje informáciu o cieľoch práce, jej stručnom obsahu, výsledkoch
a význame celej práce. Súčasťou abstraktu je 3 – 5 kľúčových slov. Abstrakt sa píše súvisle ako jeden odsek a jeho rozsah je spravidla 100 až 500 slov. Jazykové verzie abstraktov sa uvádzajú na samostatných stranách. - Obsah je prehľad nečíslovaných a číslovaných častí (kapitol) práce.
- Zoznam ilustrácií, zoznam tabuliek, zoznam skratiek a značiek, ako aj slovník sú nepovinné časti práce. Zoznamy sa uvádzajú v prípadoch, ak prispejú k zvýšeniu prehľadnosti, jednoznačnosti výkladu a zrozumiteľnosti práce.
- Hlavnú textovú časť záverečnej práce tvorí:
a) úvod,
b) jadro,
c) záver,
d) resumé (povinné iba v prípade, ak je práca vypracovaná v inom ako štátnom jazyku),
e) zoznam použitej literatúry.
- V úvode autor stručne a výstižne charakterizuje stav poznania alebo praxe v oblasti, ktorá je predmetom záverečnej práce a oboznamuje čitateľa s významom, cieľmi a zámermi práce. Autor v úvode zdôrazňuje, prečo je práca dôležitá a prečo sa rozhodol spracovať danú tému. Úvod ako názov kapitoly sa nečísluje a jeho rozsah je spravidla 1 až 2 strany.
- Jadro je hlavná časť práce a člení sa na kapitoly, podkapitoly, odseky, pododseky a pod., ktoré sa vzostupne číslujú. Každá nová očíslovaná kapitola prvej úrovne sa začína na novej strane.
- Členenie jadra práce je určené typom práce. Vo vedeckých a odborných prácach má jadro spravidla tieto hlavné časti:
a) súčasný stav riešenej problematiky doma a v zahraničí,
b) cieľ práce,
c) metodika práce a metódy skúmania,
d) výsledky práce,
e) diskusia.
- V časti Súčasný stav riešenej problematiky autor uvádza dostupné informácie a poznatky týkajúce sa danej témy. Zdrojom pre spracovanie sú aktuálne publikované práce domácich a zahraničných autorov. Podiel tejto časti práce má tvoriť približne 30 %.
- Časť Cieľ práce jasne, výstižne a presne charakterizuje predmet riešenia. Súčasťou sú aj rozpracované čiastkové ciele, ktoré podmieňujú dosiahnutie cieľa hlavného.
- Časť Metodika práce a metódy skúmania spravidla obsahuje:
a) charakteristiku objektu skúmania,
b) pracovné postupy,
c) spôsob získavania údajov a ich zdroje,
d) použité metódy vyhodnotenia a interpretácie výsledkov,
e) štatistické metódy.
- Výsledky práce a Diskusia sú najvýznamnejšou časťou záverečnej práce. Výsledky (vlastné postoje alebo vlastné riešenia), ku ktorým autor dospel, sa musia logicky usporiadať a pri popisovaní sa musia dostatočne zhodnotiť. Zároveň sa komentujú všetky skutočnosti a poznatky v konfrontácii s výsledkami iných autorov. Výsledky práce a Diskusia môžu tvoriť aj jednu samostatnú časť; spoločne tvoria spravidla 30 až 40% záverečnej práce.
- V Závere je potrebné v stručnosti zhrnúť dosiahnuté výsledky vo vzťahu k stanoveným cieľom. Rozsah Záveru je minimálne dve strany. Záver ako kapitola sa nečísluje.
- Ak je záverečná práca napísaná v cudzom jazyku, musí obsahovať resumé v slovenskom jazyku v rozsahu spravidla 10% rozsahu záverečnej práce.
- Zoznam použitej literatúry obsahuje úplný zoznam bibliografických odkazov. Rozsah tejto časti je daný počtom použitých literárnych zdrojov, ktoré musia korešpondovať
s citáciami použitými v texte. - Nepovinná časť Prílohy obsahuje materiály, ktoré neboli zaradené priamo do textu. Každá príloha sa začína na novej strane, je označená samostatným veľkým písmenom
a zoznam príloh je súčasťou obsahu. - Nepovinná Záverečná časť práce môže obsahovať register práce, životopis autora
a ďalšie dodatkové materiály.
Článok 5
Citácie a bibliografické odkazy
- Pri citovaní je dôležitá etika aj technika citovania. Etika citovania určuje spôsob dodržiavania etických noriem vo vzťahu k cudzím myšlienkam a výsledkom, ktoré sú obsiahnuté v iných dokumentoch a v použitej literatúre. Technika citovania vyjadruje, či a ako správne, podľa normy[6], autor spája miesta v texte so záznamami o dokumentoch, ktoré sú v zozname bibliografických odkazov.
- Pri záverečných prácach sa odporúča používať metódu citovania podľa prvého údaja (mena) a dátumu, pri ktorej sa v texte uvedie v zátvorkách prvý údaj (priezvisko autora, alebo prvé slovo z názvu) a rok vydania citovaného dokumentu. V prípade potreby sa v zátvorkách uvedú za rokom aj čísla citovaných strán. Ak majú dva alebo niekoľko dokumentov ten istý prvý údaj a rovnaký rok, odlíšia sa malými písmenami (a, b, c,
a pod.) za rokom vo vnútri zátvoriek. Rovnaké označenie sa urobí aj v zozname bibliografických odkazov. - Jednotlivé položky v zozname bibliografických odkazov sa uvádzajú v abecednom poradí. Sú usporiadané podľa prvého prvku (údaja), za ktorým nasleduje rok vydania dokumentu. Za nim v prípade potreby nasledujú malé písmená, ktorými sa odlišujú odkazy s rovnakým prvým údajom a rokom vydania.
- Popis príkladov citácií je v prílohe D.
Článok 6
Formálna úprava záverečnej práce
- Záverečná práca sa vypracúva spravidla v štátnom (slovenskom) jazyku, v prvej osobe množného čísla v minulom čase. So súhlasom dekana fakulty môže byť záverečná práca napísaná a obhajovaná aj v inom ako štátnom jazyku.
- Odporúčaný typ písma je Times New Roman, veľkosť 12 a je jednotný v celej práci. Odporúčané nastavenie strany – riadkovanie 1,5, okraje zľava 3,5 cm, sprava 2 cm, zhora a zdola 2,5 cm, orientácia na výšku, formát A4.
- Odporúčaný rozsah bakalárskej práce je 30 až 40 strán (54 000 až 72 000 znakov vrátane medzier), diplomovej práce 50 až 70 strán (90 000 až 126 000 znakov) a dizertačnej práce 80 až 120 strán (144 000 až 216 000 znakov).
- Záverečná práca musí byť napísaná podľa platných pravidiel slovenského jazyka (prípadne použitého cudzieho jazyka).
- Práca má štandardnú úpravu a musí rešpektovať formálne a citačné kritériá i zásady odkazovania na primárnu a sekundárnu literatúru.
- Záverečné práce sa vypracúvajú v tlačenej podobe zviazané v pevnej väzbe (nie hrebeňovej) tak, aby sa jednotlivé listy nedali vyberať.
Článok 7
Predkladanie záverečnej práce,
licenčná zmluva
- Záverečné práce v tlačenej podobe sa odovzdávajú v dvoch (bakalárske a diplomové práce) a v štyroch vyhotoveniach (dizertačné práce) na príslušnom oddelení dekanátu fakulty, na ktorej je študent zapísaný.
- Študent je povinný odovzdať záverečnú prácu univerzitnej knižnici aj v elektronickej forme prostredníctvom informačného systému Evidencie záverečných prác UKF (ďalej len „EZP“).
- Záverečná práca v elektronickej forme musí spĺňať tieto náležitosti:
a) musí byť vyhotovená vo formáte PDF, tak aby bolo možné získať z neho textové informácie[7],
b) musí byť identická s tlačenou verziou.
- Súčasťou odovzdania záverečnej práce v tlačenej podobe podľa ods. 1 je:
a) vyplnená a študentom podpísaná licenčná zmluva (príloha E), alebo Vyhlásenie autora záverečnej práce o nesprístupnení diela (príloha F) (ďalej len „vyhlásenie autora“),
b) potvrdenie o odovzdaní záverečnej práce univerzitnej knižnici v elektronickej podobe.
- Licenčná zmluva sa podpisuje v dvoch rovnopisoch, pričom jeden rovnopis sa zakladá v osobnom spise študenta na dekanáte fakulty a druhý dostane autor.
- Podpísaná licenčná zmluva alebo vyhlásenie autora sa zakladá v osobnom spise študenta.
- Licenčnú zmluvu, resp. vyhlásenie autora a potvrdenie o odovzdaní záverečnej práce v elektronickej podobe si študent vytvorí použitím EZP pri odovzdaní práce v elektronickej podobe.
- Prostredníctvom EZP sa v Centrálnom registri záverečných prác posudzuje aj originalita (miera zhody textu práce s databázou originálnych textov) záverečnej práce. Overenie
a získanie Protokolu o originalite je podmienkou pripustenia k obhajobe záverečnej práce.
Článok 8
Hodnotenie a obhajoba záverečnej práce
- Záverečnú prácu hodnotí školiteľ a jeden oponent, v prípade dizertačnej práce traja oponenti (ďalej len „oponent“). Školiteľa a oponenta záverečnej práce určuje vedúci školiaceho pracoviska.
- Školiteľ a oponent vypracujú posudok na záverečnú prácu prostredníctvom AIS vyplnením určeného formulára (príloha G). Posudok sa zameriava predovšetkým na posúdenie:
a) aktuálnosti a náročnosti zadanej témy práce,
b) zorientovania sa študenta v danej problematike predovšetkým analýzou domácej a zahraničnej literatúry,
c) vhodnosti zvolených metód spracovania riešenej problematiky,
d) formulácie cieľov práce a miery ich splnenia,
e) rozsahu a úrovne dosiahnutých výsledkov,
f) analýzy a interpretácie výsledkov a formulácie záverov práce,
g) využiteľnosti výsledkov v praxi,
h) prehľadnosti a logickej štruktúry práce,
i) formálnej, jazykovej a štylistickej úrovne práce.
- Súčasťou posudku je aj posúdenie silných a slabých stránok práce, odporúčania, otázky alebo námety týkajúce sa obhajoby záverečnej práce a navrhované výsledné hodnotenie záverečnej práce. Posudky musia byť sprístupnené študentovi minimálne jeden týždeň pred obhajobou záverečnej práce prostredníctvom AIS. V prípade dizertačných prác musia byť posudky poskytnuté študentovi minimálne dva týždne pred obhajobou.
- Pri hodnotení záverečnej práce s rozdielom viac ako 2 stupne medzi hodnotením školiteľa a oponenta, požiada vedúci katedry oboch posudzovateľov o prehodnotenie posudkov, alebo zabezpečí vypracovanie ďalšieho posudku.
- Ak je bakalárska alebo diplomová práca hodnotená školiteľom alebo oponentom klasifikačným stupňom FX, študent má právo prácu obhajovať. V prípade dizertačnej práce môže študent prácu obhajovať iba v prípade, ak aspoň školiteľ a jeden oponent alebo dvaja oponenti odporúčajú prácu k obhajobe (hodnotia inou známkou ako FX).
- Obhajoba záverečnej práce sa uskutočňuje spravidla za prítomnosti školiteľa a aj oponenta na pracovisku UKF pred komisiou pre štátne skúšky, ktorú menuje dekan fakulty.
Článok 9
Zverejňovanie záverečných prác
- Úspešne obhájené záverečné práce v elektronickej forme sú trvale uchovávané prostredníctvom Centrálneho registra záverečných prác a prostredníctvom EZP.
- O spôsobe zverejnenia obhájenej záverečnej práce, resp. o jej nezverejnení rozhodne dekan na základe stanoviska skúšobnej komisie. Dekan je povinný rešpektovať ustanovenia licenčnej zmluvy, v odôvodnených prípadoch môže však sprístupnenie záverečnej práce obmedziť.
- Dekan fakulty najneskôr tri mesiace po obhajobách záverečných prác poskytne univerzitnej knižnici formou výpisu z AIS menovitý zoznam študentov, ktorí úspešne absolvovali obhajobu záverečnej práce vrátane rozhodnutia o spôsobe jej sprístupnenia. Do uvedeného termínu dekan fakulty zabezpečí odovzdanie jedného výtlačku záverečnej práce univerzitnej knižnici, ktorá zabezpečí bibliografickú registráciu, uchovávanie a sprístupnenie elektronických verzií obhájených prác na základe licenčnej zmluvy, vyhlásenia autora, resp. rozhodnutia dekana.
- Záverečné práce v elektronickej podobe sa zverejňujú prostredníctvom verejne prístupného elektronického katalógu univerzitnej knižnice.
Článok 10
Prechodné ustanovenia
- V akademickom roku 2009/2010 musia byť zadania podľa článku 3 schválené najneskôr do 30. novembra 2009.
- Na záverečné práce sa v akademickom roku vzťahujú ustanovenia článku 7 ods. 8 primerane.
Článok 11
Záverečné ustanovenia
- Ustanovenia tejto smernice sa primerane vzťahujú aj na rigorózne, habilitačné, seminárne a iné záverečné alebo kvalifikačné práce.
- Táto smernica nadobúda platnosť a účinnosť dňa 21. septembra 2009.
V Nitre dňa 21. septembra 2009 prof. RNDr. Libor Vozár, CSc.
rektor UKF v Nitre
[1] § 51 ods. 3 zákona č. 131/2002 Z z. o vysokých školách a o zmene a doplnení niektorých zákonov
[2] § 40 až § 44 zákona č. 618/2003 Z. z. o autorskom práve a právach súvisiacich s aut. právom (autorský zákon)
[3] § 52 ods. 4 zákona č. 131/2002 Z. z. v znení neskorších predpisov
[4] § 53 ods. 3 a 4 zákona č. 131/2002 Z. z. v znení neskorších predpisov
[5] § 54 ods. 3 zákona č. 131/2002 Z. z. v znení neskorších predpisov
[6] STN ISO 690: 1998. Dokumentácia – Bibliografické odkazy – Obsah, forma a štruktúra.
STN ISO 690-2: 2001, Informácie a dokumentácia. Bibliografické citácie. Časť 2 : Elektronické dokumenty alebo ich časti.
[7] dokument nesmie byť oskenovanou verziou tlačenej podoby práce; na vyhotovenie PDF formátu v požadovanej podobe možno použiť softvér, ktorý je k dispozícii prostredníctvom systému DOC (https://doc.ukf.sk v časti Softvér UKF – Freeware – voľne prístupný softvér)