Týchto 10 potravín zlepší tvoju pamäť a koncentráciu

Zabudnitena litre “energeťákov”, kávičiek s cigaretkou a podobných nie právenajzdravších povzbudzovákov. Je to síce spôsob, ako sa na chvíľu nakopnúť, noverte, že existujú zdravšie a efektívnejšie metódy, ako dostať zo svojho mozgumaximum.

Akdo seba “ládujete” jednu obloženú bagetu za druhou, prepchávate sa sladkosťami,chipsami a všetko to zapíjate sladenými nápojmi, verte, že zo svojho mozgunevyťažíte maximum. Zamerajte sa na zdravšie potraviny a zlepšia sa aj vašeštudijné výsledky. Predstavíme vám desať potravín, ktoré zaručene zlepšia vašupamäť aj koncentráciu.

K filmu namiesto chipsov tekvicové jadierka

Tučné ryby sú bohatým zdrojom omega-3 mastnýchkyselín, ktoré sú hlavným stavebným kameňom mozgu. Zohrávajú významnú úlohu prizaostrení pamäti a zlepšovaní nálady, tiež pri ochrane vášho mozgu a brániapoklesu kognitívnych funkcií.

Čučoriedky sú plné antioxidantov, pomáhajúoddialiť starnutie mozgu a zlepšujú pamäť. Skúste tieto zdravé guľôčky zaradiťdo svojich raňajkových cereálií alebo do smoothie.

Kurkuma a jej účinná látka kurkumín má silnýprotizápalový a antioxidačný účinok, čo pomáha mozgu k optimálnemu fungovaniu.Výskumy odhalili, že kurkumín znižuje symptómy depresie a zabraňuje vznikuAlzheimerovej choroby.

Brokolica obsahuje množstvo zlúčenín, ktorémajú silné antioxidačné a protizápalové účinky vrátane vitamínu K. Tentovitamín rozpustný v tukoch je nevyhnutný pre tvorbu sfingolipidov, čo je typtuku, ktorý je husto zabalený do mozgových buniek. Vyšší príjem vitamínu K jepodľa niektorých štúdií spájaný s lepšou pamäťou.

Tekvicové jadierka sú bohaté na mnohémikroživiny, ktoré sú dôležité pre funkciu mozgu, vrátane medi, železa, horčíkaa zinku. Takže namiesto chipsov radšej siahnite po nich.

Zhrešte čokoládou…ale tou správnou

Tmavá čokoláda s vysokým podielom kakaa jenielen skvelou maškrtou, ale pomôže aj vášmu mozgu. Flavonoidy v čokoláde môžuchrániť mozog. Štúdie naznačujú, že konzumácia čokolády môže zlepšiť pamäť ajnáladu.

Orechy obsahujú množstvo živín podporujúcichmozog, vrátane vitamínu E, zdravých tukov a rastlinných zlúčenín.

Pomaranče a iné potraviny s vysokým obsahomvitamínu C môžu pomôcť chrániť mozog pred poškodením spôsobeným voľnýmiradikálmi.

Vajcia sú bohatým zdrojom niekoľkýchvitamínov typu B a cholínu, ktoré sú dôležité pre správne fungovanie a vývojmozgu, ako aj reguláciu nálady. Praženica, omeleta či volské oči? Je to jedno,smelo do toho.

Zelený čaj je vynikajúci nápoj na podporu vášhomozgu. Jeho obsah kofeínu zvyšuje ostražitosť, zatiaľ čo jeho antioxidantychránia mozog a L-theanine vám pomáha relaxovať. Navyše vychladený s citrónom(nielen) v lete skvele osvieži.

Vyskúšajteniektorý z uvedených tipov, najlepšie však viac z nich a na vlastnej kožipocítite ich efekt na vaše myslenie, koncentráciu, pamäť či náladu.

Tento obsah bol zaradený v Aktuality. Zálohujte si trvalý odkaz.