Viete, koľko budete môcť ZARÁBAŤ popri štúdiu od nového roka?

brigadnik

Vláda pre „potešenie a motiváciu“ všetkých študentov zaviedla odvody aj pre dohody o brigádnickej činnosti. Teraz však prichádza úľava. Limit zárobkov bez povinnosti platiť odvody sa totiž zvyšuje na sumu 200 eur.

Študenti, ktorí pracujú na ako brigádnici na dohodu, nebudú musieť od budúceho roka platiť odvody, pokiaľ sa zmestia do jednotne navrhovanej sumy 200 eur, čo vyplýva z návrhu zákona o sociálnom poistení. Právnu normu včera schválila NR SR.

„Cieľom návrhu zákona je zvýšenie hranice príjmu, ktorý nezakladá povinné dôchodkové poistenie študentom vykonávajúcim práce na základe dohody o brigádnickej práci študentov, vrátane zrušenia diferencovania tejto hranice na základe veku,“ uviedlo ako dôvod ministerstvo práce.

Po zmene tak už nebudú existovať dve kategórie študentov, pri ktorých sú stanovené mzdové limity. Minister práce uviedol, že sa zhodli na tom, že suma 200 eur bude hranica pre všetkých študentov, teda rovnako pre stredoškolákov ako aj pre vysokoškolákov.

Doteraz platilo, že študenti do 18 rokov neplatia odvody, ak je výška ich zárobku do 68 eur a študenti od 18 rokov do 26 rokov sú oslobodení od odvodov do sumy 159 eur.

Zdroj: TASR

Tento obsah bol zaradený v Aktuality. Zálohujte si trvalý odkaz.