FINANCOVANIE ŠTÁTNEHO DLHU
Predmet skúmania predkladanej záverečnej práce spočíva v objasnení financovania štátneho dlhu Slovenska. Problematikou financovania štátneho dlhu sa zaoberá takmer každá ekonomika sveta. V kontexte Európskej únie môžeme tvrdiť, že štátny dlh predstavuje jeden z najväčších súčasných problémov. Zlé hospodárenie a nedostatočné fiškálne opatrenia, vedúce k prehlbovaniu jednotlivých štátnych, vedú k oslabeniu spoločnej meny niektorých členských štátov a spôsobujú tým infláciu.
Zohľadňujúc túto skutočnosť, venujeme v našej bakalárskej práci pozornosť nielen vysvetleniu základného pojmového aparátu, ale predovšetkým spôsobom financovania narastajúceho dlhu Slovenskej republiky.
Prácu sme si vybrali predovšetkým pre aktuálnosť danej problematiky, pričom za cieľ sme si určili analyzovať financovanie slovenského dlhu od roku 1993 až po súčasnosť, pričom si načrtneme aj stručnú prognózu pre nasledujúce obdobie. Zamierame sa aj na momentálnu dlhovú situáciu v EÚ.
Záverečná práca je teoreticko- empirického charakteru. Hlavným východiskom pre naplnenie počiatočného cieľa bola osnova, založená len na prvotných poznatkoch ohľadom danej problematiky, počas práce však prešla niekoľkými zmenami, a to najmä v súlade s dostupnosťou relevantných zdrojov.
Prvá kapitola je venovaná vysvetleniu jednotlivých pojmov. Cieľom tejto teoretickej časti je predovšetkým lepšie pochopenie danej problematiky, čo nám pomôže pri vypracovávaní druhej časti tejto práce. Táto kapitola obsahuje jednu podkapitolu v ktorej sú postupne vysvetlené pojmy ako štátny rozpočet, deficit štátneho rozpočtu, štátny a verejný dlh, ich príčiny a dôsledky, ako aj vymedzenie činnosti ARDaL. V tejto kapitole je použitá metóda analýzy, pričom nosným prínosom sú knižné zdroje od Neubauerovej (2003), Siváka (2007), Medveďa (2007), či Beňovej (2007), ktoré sú ďalej vhodne dopĺňané o ďalšie knižné, ako aj elektronické zdroje.