Zamestnaj sa aj vďaka diplomovej práci

Aj diplomová práca ti môže pomôcť získať po škole zamestnanie. Máme pre teba niekoľko tipov, ako ju využiť aj po opustení akademickej pôdy.

Súčasní vysokoškoláci, najmä tí, ktorí študujú humanitné odbory, sa často sťažujú na bludný kruh, v ktorom uviazli: nemám prácu, pretože nemám skúsenosti. Nemám skúsenosti, pretože nemám prácu.

Bludný kruh súčasných absolventov

Ako sa dá z tohto bludného kruhu vystúpiť? Ak si absolvent, máš trochu menej možností. V prípade, že stále študuješ a tvoje výdavky sú nižšie aj vďaka študentským zľavám, stále môžeš využiť príležitosť niekde stážovať. Stáže sú často neplatené alebo za ne študenti získajú len „drobné”, ktoré nanajvýš pokryjú cestovné náklady. Podstatné sú však skúsenosti a know-how, ktoré získavajú zadarmo, a to sa určite oplatí.

Absolventi však musia čeliť stresu, ktorý prichádza so životom dospelého človeka. Skôr či neskôr sa nebudú môcť spoľahnúť na príspevky od rodičov, aj občasné brigády prestanú stačiť na financovanie života po vysokej škole. Aby nebola vysoká škola len zabitých 5 rokov života, pravdepodobne si začnú hľadať zamestnanie v odbore, ktorý vyštudovali.

Ostaňme pri humanitných odboroch, pretože práve tých sa táto patová situácia týka najviac. Absolvent humanitného odboru čelí pri hľadaní obrovskej konkurencii. Ak nevyštudoval špecifické zameranie a nie je „nedostatkovým tovarom”, bude súťažiť o jedno miesto s väčšinou spolužiakov a študentov iných škôl.

Na prvý pohľad do tohto scenára diplomová práca nezapadá, no poďme si vysvetliť jej prínos k životu po škole trochu detailnejšie.

Využi diplomovú prácu aj po obhajobách

Šupnúť diplomovú prácu na poličku je bežná prax absolventov. No pri kvalitných prácach je to vážne škoda. Ak si na nej dal študent záležať, obsahuje veľa informácií, ktoré mu môžu pomôcť zviditeľniť sa v kope konkurenčných životopisov.

Ak uvažuješ, ako by mohla diplomová práca pomôcť tebe, spravme si najprv skúšku správnosti. Súvisí téma, ktorú si sa rozhodol spracovať, so zamestnaním, do ktorého sa hlásiš? V prípade, že odpovieš áno, ďalej už ani nerozmýšľaj a využi niektorý z týchto tipov.

  1. Ak si použil v diplomovej práci informácie od firmy, v ktorej by si chcel pracovať a v ideálnom prípade si ju aj spomenul v poďakovaní, určite im pošli elektronickú verziu. Môže ti to otvoriť dvere na pohovor.
  1. Spracuj najzaujímavejšie fakty z tvojej diplomovej práce do vizuálnej podoby. Môžeš ich použiť v motivačnom liste, ktorý pošleš spolu so životopisom.
  1. Vytvor si jednoduchú webstránku, ktorá bude pracovať s dátami tvojej diplomovej práce. Znie to zložitejšie, než skutočne je – vďaka systémom ako WordPress môžeš veľmi jednoducho vyklikať prezentačný web štýlom drag & drop.
  1. Použi prezentáciu z obhajoby alebo vytvor novú prezentáciu s dátami z diplomovej práce a nahraj ju online, napríklad na SlideShare. Ten môžeš následne použiť na svojom LinkedIn profile (ak žiadny nemáš, určite si ho vytvor) alebo ho pridať do e-mailu, motivačného listu alebo CV.

To je len pár tipov, ako diplomovú prácu využiť aj po štúdiu. Veríme, že ťa trochu inšpirovali a keď sa zamyslíš, možno prídeš na ďalšie možnosti.

Tento obsah bol zaradený v Diplomová práca. Zálohujte si trvalý odkaz.