Ako zlepšiť pamäť?

Vedeli ste o tom, že spôsob akým dýchame môže ovplyvňovať činnosť a funkciu našej pamäte? Vedci z Karolinska Institutet vo Švédsku prišli na to, že pamäť funguje lepšie pokiaľ dýchame nosom.

Všetci študenti pripravujúci sa na dôletitú skúšku, pamätajte, ak budete uprednostňovať dýchanie nosom pred dýchaním cez ústa, vaše pamäťové schopnosti budú lepšie a tým aj študijné výsledky.

Dýchajte nosom

Jeto vôbec po prvýkrát, čo niekto takéto niečo oficiálne dokázal. Predošlé pokusystroskotali na tom, že najbežnejšie používané laboratórne zvieratá – potkany amyši – nemôžu prirodzene dýchať ústami.

Ďalšímcieľom výskumného tímu zo spomínanej univerzity je odhaliť, čo presne saodohráva v mozgu počas dýchania a ako to súvisí s pamäťou. Predtým to boloprakticky nemožné, pretože elektródy museli byť vložené priamo do mozgu. Tentoproblém sa však podarilo švédskym vedcom vyriešiť a vyvinuli nový spôsobmerania aktivity v mozgu bez nutnosti vkladania elektród.

Čo na to medicína ?

Tradičnámedicína zdôrazňuje dôležitosť správneho dýchania. „Myšlienka, že dýchanie ovplyvňuje naše správanie, nie je nová,” hovorilDr. Arshamian. „V skutočnosti sa tietopoznatky používajú už tisíce rokov v takých oblastiach ako je meditácia, nonikto nedokázal vedecky dokázať, čo sa v mozgu vlastne deje. Teraz mámenástroje, ktoré dokážu odhaliť nové klinické poznatky.”

Ak teda chcete mať lepšiu pamäť, rýchlejšie a efektívnejšie sa učiť či skrátka kvalitnejšie pracujúcu myseľ, zameriavajte sa na dýchanie nosom. Navyše lekári neustále zdôrazňujú, že je lepšie dýchať nosom ako ústami, pretože nos funguje ako akýsi prirodzený filter nečistôt z vonkajšieho prostredia a tiež sa vzduch lepšie ohrieva.

Tento obsah bol zaradený v Aktuality. Zálohujte si trvalý odkaz.