Ako zlepšiť pamäť?

Vedeli ste o tom, že spôsob akým dýchame môže ovplyvňovať činnosť a funkciu našej pamäte? Vedci z Karolinska Institutet vo Švédsku prišli na to, že pamäť funguje lepšie pokiaľ dýchame nosom.

Všetci študenti pripravujúci sa na dôletitú skúšku, pamätajte, ak budete uprednostňovať dýchanie nosom pred dýchaním cez ústa, vaše pamäťové schopnosti budú lepšie a tým aj študijné výsledky.

Dýchajte nosom

Je to vôbec po prvýkrát, čo niekto takéto niečo oficiálne dokázal. Predošlé pokusy stroskotali na tom, že najbežnejšie používané laboratórne zvieratá – potkany a myši – nemôžu prirodzene dýchať ústami.

Ďalším cieľom výskumného tímu zo spomínanej univerzity je odhaliť, čo presne sa odohráva v mozgu počas dýchania a ako to súvisí s pamäťou. Predtým to bolo prakticky nemožné, pretože elektródy museli byť vložené priamo do mozgu. Tento problém sa však podarilo švédskym vedcom vyriešiť a vyvinuli nový spôsob merania aktivity v mozgu bez nutnosti vkladania elektród.

Čo na to medicína ?

Tradičná medicína zdôrazňuje dôležitosť správneho dýchania. „Myšlienka, že dýchanie ovplyvňuje naše správanie, nie je nová,” hovoril Dr. Arshamian. „V skutočnosti sa tieto poznatky používajú už tisíce rokov v takých oblastiach ako je meditácia, no nikto nedokázal vedecky dokázať, čo sa v mozgu vlastne deje. Teraz máme nástroje, ktoré dokážu odhaliť nové klinické poznatky.”

Ak teda chcete mať lepšiu pamäť, rýchlejšie a efektívnejšie sa učiť či skrátka kvalitnejšie pracujúcu myseľ, zameriavajte sa na dýchanie nosom. Navyše lekári neustále zdôrazňujú, že je lepšie dýchať nosom ako ústami, pretože nos funguje ako akýsi prirodzený filter nečistôt z vonkajšieho prostredia a tiež sa vzduch lepšie ohrieva.

Tento obsah bol zaradený v Aktuality. Zálohujte si trvalý odkaz.