Ak ti už diplomová práca dýcha na krk, pravdepodobne hľadáš skratky, návody alebo tipy, ako si jej písanie uľahčiť. Najrýchlejšie bude, ak sa ozveš nám. No v prípade, že to chceš zvládnuť na vlastnú päsť, máme pre teba niekoľko rád.
Za večer to nedáš. Preto plánuj
„Áno, áno,” povieš si, „viem, že to nemám odkladať.” Človek však mieni a prokrastinácia mení. Aj v prípade, že svoje povinnosti chorobne neodkladáš, písanie záverečnej práce ti ukrojí z času na rodinu, priateľov, prípadne brigády. Občas si môžeš povedať, že medziľudské vzťahy sú dôležitejšie a radšej sa povenuješ spomínaným priateľom. Potom ale prichádza pocit viny…
Urči si preto harmonogram písania. Nie je to žiadna bifľošská záležitosť. S dobrým plánom máš prehľad o tom, kedy môžeš vypustiť deň písania a ísť sa, napríklad, baviť so spolužiakmi na beániu. Nemusíš si to písať na papier alebo do zošita – pokojne využi online nástroje na projektový manažment, ako je Trello. V stĺpcoch si naplánuješ, ktoré dni máš písať, nastavíš si deadline a ak si do mobilu stiahneš aj appku, vždy ťa upozorní na blížiaci sa termín. Žijeme predsa v digitálnej dobe, tak prečo ničiť stromy kvôli tvojim poznámkam, že?
Kto neskoro chodí, nemá knihy
Možno sa väčšina tvojich zdrojov nachádza online, podklady si vieš stiahnuť ako e-booky, vychádzaš z blogových článkov a veľkých portálov. Potom však zistíš, že by sa hodila super citácia z nejakého bestselleru, ktorá by tvoju diplomovku vypilovala do dokonalosti. Citácia z knihy, ktorú si stiahnuť nevieš. Ani kúpiť, aspoň nie v Martinuse. Zavítaš preto do knižnice a…
Spomínaná kniha je rezervovaná na mesiac. Teta knihovníčka dodržiava Hippokratovu prísahu, ktorú nikdy nezložila a odmieta ti prezradiť meno zlosyna, ktorý tvoju knihu má vo svojich umastených prstoch. Taký je život oneskorencov a hnevať sa môžeš len na seba. Nie sme tu však preto, aby sme ti kázali. Zapamätaj si: do knižnice choď aspoň 1-2 mesiace pred odovzdaním, aby tie správne knihy neboli rozchytané. Ak náhodou zistíš, že sa tak skoro nevrátia, ešte stále si ich môžeš kúpiť na Amazone.
Nemému študentovi ani vlastný školiteľ nerozumie
Ak o tom nevieš, prezradíme ti to na rovinu: posudok tvojho školiteľa môže znamenať rozdiel medzi A a E. V škole ti to, samozrejme, nikto nepovie. Komisia sa predsa rozhoduje na základe toho, čo si prečíta v tvojej práci a ako ju obhájiš, no nie? Tak teraz sa zamysli, koľko ľudí s tebou bude štátnicovať a koľko to znamená čítania, ak rozsah diplomovej práce je 60 až 80 normostrán. Ešte stále si myslíš, že komisia bude všetko čítať?
Buď preto k svojmu školiteľovi alebo školiteľke ako medík. Dodržiavaj termíny, ktoré ti určia a zbytočne ich nevytáčaj ignorovaním mailov a výziev.