Študent druhého stupňa vysokoškolského štúdia by mal v diplomovej práci prejaviť aj schopnosť overovania stanovených hypotéz. Znamená to zisťovanie podporujúcich alebo odmietajúcich faktov v praxi.
Čo je hypotéza?
Hypotéza je jednoznačné, výstižné a stručné vyjadrenie. Je to jeden z prvkov vedeckého bádania, ktoré mu dodáva presnosť. Študent pri tvorbe hypotéz vychádza zo štúdia problematiky v literatúre, z osobnej skúsenosti, praxe či diskusií. Vychádza pritom z toho, čo je o probléme známe a posúva poznanie ďalej – hypotézou odkrýva nové aspekty problému, rozširuje ho, stavia ho do iného uhla.
Pravidlá pre formulovanie hypotézy
Tvar hypotéz je presne podpísaný a pravidlá, podľa ktorých sa formulujú, sú veľmi jednoduché:
- hypotéza je oznamovacia veta
- obsahuje dve premenné
- jedna premenná má dve roviny, medzi ktorými je vzťah vyjadrený 2. stupňom prídavného mena alebo príslovky (menší ako, slabší ako, intenzívnejšie ako a pod.), druhá premenná nemá roviny,
- premenné sa dajú presne zisťovať (merať, kategorizovať).
Pri diplomovej práci sa na overenie hypotéz odporúča cielená, experimentálna alebo analytická metóda, no nie v každom prípade je povinná.
Potvrdené, vyvrátené alebo nepotvrdené hypotézy je potrebné uviesť v časti výsledky, prípadne diskusia diplomovej práce. Ak existuje dostatok podkladov pre vlastné, nové hypotézy, autor uvedie v diplomovej práci aj tie.