Štruktúra bakalárskej práce je podobná ako štruktúra diplomovej práce, no jednotlivé časti štruktúry majú v prípade bakalárskej práce menší rozsah.
Štruktúra bakalárskej práce má svoje základné časti:
- obal, titulný list, ktorý je dôležitý pri viazaní bakalárskej práce, pretože tvorí potlač na doske,
- čestné vyhlásenie o originálnosti práce – nepovinná časť,
- poďakovanie – nepovinná časť,
- abstrakt v slovenskom a cudzom jazyku,
- predhovor – je súčasťou štruktúry v niektorých bakalárskych prácach,
- obsah,
- úvod,
- jadro,
- záver,
- zoznam bibliografických odkazov.
Každá bakalárska práca musí navyše spĺňať medzinárodné citačné kritériá a zásady odkazovania na primárnu a sekundárnu literatúru. Jednotlivé vysoké školy či fakulty majú vlastné smernice pre bakalárske práce, a preto existujú mierne odlišnosti v rámci škôl v štruktúre bakalárskej práce.
Každá časť štruktúry bakalárskej práce by mala spĺňať zadané kritéria, ktoré sú uvedené v smernici pre každú vysokú školu. V zásade však platí, že jadro píšeme ako prvé, nasleduje úvod a záver a zvyšné časti dorábame až nakoniec.
Aj keď sú čestné vyhlásenie a poďakovanie nepovinnými časťami bakalárskej práce, napriek tomu je vhodné, ak tam tieto časti sú. Bakalársku prácu predsa nepíšeme úplne sami a potrebujeme množstvo neoceniteľných rád z každej strany. Je vhodné poďakovať sa školiteľovi či konzultantovi bakalárskej práce, rodičom a priateľom, ktorí pri nás počas náročného a stresového obdobia stáli. V čestnom vyhlásení potvrdzujete svojím podpisom, že vaša práca nie je plagiát a toto do práce určite patrí, nezávisle od toho, či je to povinné alebo nie.