Ako správne využívať literatúru a iné zdroje pri písaní bakalárskej práce?

obhajoba bakalárskej práce

Pri písaní bakalárskej práce ide o vec nevyhnutnú. Zabezpečenie dostatočného množstva kvalitných informácií z odbornej literatúry či iných zdrojov. No nie je dôležité ich len nájsť, ale aj správne s nimi pracovať. Poradíme vám, ako na to!

Ako správne vybrať odbornépublikácie?

  • Zoznam odporúčanej literatúry je vhodné naozaj naplno využiť. Pomôže vám to držať sa zadania bakalárskej práce. Takže šup-šup do knižnice.
  • Dnes je moderné a svojím spôsobom aj nevyhnutné hľadať zdroje pri písaní bakalárskej práce na internete. V tomto prípade si ale overte ich dôveryhodnosť. Virtuálny svet sa totiž len tak hemží množstvom “fejkových” informácií.
  • Oplatí sa “preklepnúť” si vedúceho svojej práce. Pokiaľ viete, ktoré sú jeho obľúbené zdroje či publikácie súvisiace s vašou témou, máte takmer vyhraté. Držte sa ich!
  • Menej je niekedy viac. Aj v prípade výberu publikácií a zdrojov pre písanie vašej bakalárskej práce toto pravidlo platí do bodky. Aby ste nemali zbytočný chaos, je vhodné vybrať si max. tri publikácie, z ktorých budete čerpať.
  • Naučte sa vyberať len to dôležité! Toto je pravidlo, ktoré vám neskôr uľahčí veci aj v pracovnom živote. Dnes sme zaplavení kvantom informácií, ktoré na nás “vyskakujú” z každého rohu. Je preto mimoriadne dôležité vedieť ich triediť a vyberať z nich naozaje len to kľúčové a pre vás a vašu bakalársku prácu dôležité.

Tipyna dobré zdroje pre písanie bakalárskej práce na internete

  • Gutenberg – Najväčšia svetová databáza elektronických kníh na internete. Navyše úplne zdarma. Nájdete tu aj odbornú literatúru staršieho vydania.
  • Sage – Britské vydavateľstvo odbornej literatúry. Väčšina publikácií je síce spoplatnená, no v sekcii Open Access nájdete tituly aj zadarmo. Môžete tu natrafiť na množstvo odborných poznatkov z najrôznejších oblastí.
  • Google Scholar – Všemocný Google je pre hľadanie informácií na internete akéhokoľvek druhu ten správny liek. Google Scholar však výsledky vyhľadávania robí o niečo inak. Uprednostňuje akademické zdroje.
  • Directory of Open Access Journals – Ide o databázu zhromažďujúcu voľne dostupné odborné periodiká. Vyhľadávanie prebieha typicky na základe kľúčových slov. Je možné vyhľadávanie ďalej konkretizovať napríklad na požadovaný jazyk textu. Znalosť cudzích jazykov vám všetko nesmierne uľahčí.

Toje len niekoľko tipov, kde na internete nájdete kvalitné odborné veci zdôveryhodných zdrojov, ktoré skvele využijete pri písaní vašej, nielen,bakalárskej práce.

Tento obsah bol zaradený v Bakalárska práca. Zálohujte si trvalý odkaz.