Zakážu používanie smartfónov študentom aj u nás?

Smartfóny sú fenoménom dnešnej doby. Sú všade okolo nás. Do našich životov priniesli bezpochýb množstvo pozitív. Najmä vďaka ľahkej dostupnosti internetu. Moderná doba pokročila a zrazu máme na dosah rukyneuveriteľné množstvo informácií. Každá minca však má dve strany. Alebovšetkého veľa škodí. Treba používať a nie zneužívať. Nadmerné použitiesmartfónov má množstvo negatívnych účinkov, dokonca vedie až k závislosti.

Zákaz smartfónov vškolách? Briti chcú ísť po stopách Francúzov

Do portfólia negatívnych účinkov patrí aj zhoršená výkonnosť študentov a zhoršenie ich študijných výsledkov. Mentálna únava, nesústredenosť či podráždenosť. To všetko sa môže spájať s nadmerným používaním smartfónov. „Každá hodina strávená online na smartfónoch uberá hodinu z rozhovorov s rodinou, uberá hodinu športovania či hodinu spánku,” vyhlásil britský minister školstva Nick Gibb. Podľa jeho slov by mobilné telefóny mali byť v učebných priestoroch či triedach zakázané a študenti by mali byť poučení o rizikách nadmerného používania týchto výdobytkov techniky a možnej závislosti.

Gibb v rozhovore pre The Times hovoril o tom, že každá škola si môže nastaviť svoje vlastné pravidlá, no keby bolo na ňom, smartfóny v učebniach zakáže. Upozorňuje na skutočnosť, že študenti na chytrých telefónoch trávia čoraz viac času a to aj na úkor spánku. „A výskumy ukazujú,že nedostatok spánku môže poškodzovať mentálne zdravie,” hovoril Gibb.

Briti tak zjavne chcú ísť v stopách Francúzska, kde už vstúpil do platnosti zákon zakazujúci študentom v školách používať mobilné telefóny či smartfóny. Učitelia a profesori v oboch krajinách sa sťažujú na nesústredenosť študentov vyplývajúcu z používania smartfónov.Navyše veľké hrozby prinášajú aj sociálne siete, no to by už bolo na samostatný článok. Otázka času, kedy sa polemiky o zakázaní smartfónov vo vyučovacích priestoroch dostanú aj na Slovensko.

Dve až tri hodinypred spaním “nečumte” do smartfónov

Trápi vás diplomová práca? Potrebujete sviežu myseľ a kvalitný spánok? V tom prípade obmedzte používanie smartfónov a všetkých obrazoviek na nevyhnutné minimum. Svetlo z nich totiž stimuluje bunky v sietnici, ktorá vysiela správy do časti mozgu zodpovednej za uvoľňovanie hormónov melatonín (spánkový hormón) a kortizol (stresový hormón).

Nielen žiariaci displej vášho smartfónu, ale všetky obrazovky narúšajú optimálnu reguláciu týchto hormónov. Dôsledkom toho je človek buď ospalý a podráždený alebo bdelý a čulý v čase, keď chce spať.Nekvalitný spánok vedie k rôznym zdravotným problémom ako napríklad bolesti hlavy, migrény, závraty, hučanie či pískanie v ušiach ba dokonca psychické problémy či depresie. Odborníci odporúčajú nepozerať na smartfóny či iných obrazoviek dve až tri hodiny pred spaním. Vyskúšajte a uvidíte, že sa budete cítiť značne lepšie, oddýchnutejšie a vaše študijné výsledky sa zlepšia.

Tento obsah bol zaradený v Aktuality. Zálohujte si trvalý odkaz.