Diplomová práca a stres: ako sa pri písaní nenechať vykoľajiť

Či už svedomitý študent, ktorý si všetko poctivo plánuje alebo, naopak, jeden z tých, ktorý si nechávajú všetko na poslednú chvíľu, oba typy majú čosi spoločné. Stres. Pri písaní na nás vplýva množstvo faktorov a jedným z najväčších je práve nervozita. Ako s ňou bojovať?

Mozog aj telo potrebujú energiu

Ak si náhodou dávaš maratón v písaní diplomovej práce, nezabudni na jedlo a doplnky stravy. Hovorí sa, že ginko je študentský čaj a do istej miery je to pravda. Hoci viacerí študenti skôr siahnu po energetickom nápoji, ginko je prírodnejší spôsob, ako si udržať pozornosť. Nemá vyslovene povzbudivé účinky, no podporuje prekrvenie, čo si mnohí spájajú aj s lepšou pozornosťou a zlepšovaním pamäte.

Ak sa chceš vyhnúť energetickým nápojom, môžeš siahnuť aj po kvalitnej káve. Študenti odporúčajú aj hroznový cukor. Fruktóza sa radí medzi rýchle cukry, telo ho rýchlo strávi – po strávení ťa môže prepadnúť únava, preto by sme to s hroznovým cukrom nepreháňali.

Najlepší spôsob, ako si zachovať dosť energie, je zdravo sa stravovať, prijímať kofeín (prípadne taurín) len v rozumnom množstve a nezabúdať na slnečné svetlo.

Ak píšeš diplomovú prácu len v noci, je jasné, že často pociťuješ únavu, možno dokonca smútok a tvoja nálada je na bode mrazu. Slnečné svetlo pomáha v tele tvoriť serotonín, ktorý ovplyvňuje proces spánku, termoreguláciu a dokonca psychický stav. Vyhraď si preto niekoľko hodín denne na písanie počas rána alebo doobedia.

V zdravom tele zdravý duch

Znie to ako rady starej matere, však? No naše staré mamy mali v mnohom pravdu a jednou z tých nadčasových právd je, že pohyb je pre zdravie dôležitý – a nielen fyzické, ale aj psychické zdravie.

Pri pravidelnom pohybe sa v našom tele vylučuje dopamín, neuroprenášač, ktorý vplýva na hladinu stresu a pocit pohody. Neznamená to, že odteraz musíš 3-krát do týždňa zdvíhať železo v posilňovni (samozrejme, ak to už robíš a baví ťa to, neprestávaj!). Na začiatok úplne stačí dlhšia prechádzka párkrát do týždňa, možno kratší jogging alebo hodinka plávania.

S pohybovou aktivitou prídeš na iné myšlienky a podľa niektorých tvrdení by sa mala zvýšená hladina dopamínu podpísať aj na tvojej cieľavedomosti a chuti niečo vytvoriť. To vyzerá ako ideálny stav na písanie diplomovej práce!

Zamestnaj mozog aj inou aktivitou

Písať prácu a študovať zdroje nie je vždy zábava. Dopraj mozgu aj inú intelektuálnu činnosť. Napríklad čítanie.

NÁŠ TIP: Poznáš knihu 451 stupňov Fahrenheita? Neodporúčame ju náhodou. Je to relatívne krátky príbeh o dystopickej budúcnosti, v ktorej požiarnici nehasia požiare, ale ich zakladajú. A nepodpaľujú hocičo – zameriavajú sa na knihy. Táto knižka ťa donúti zamyslieť sa, za akú samozrejmosť občas berieme vzdelanie, knihy a šírenie informácií a aké by to bez nich bolo všetko sivé, bez života a duše.

To bolo niekoľko rýchlych tipov z našej strany. Vieme, že to občas dá zabrať, psychicky aj fyzicky. Diplomová práca však nie je nič, čo by sa nedalo zvládnuť. Ak cítiš, že potrebuješ pomôcť, pokojne nám napíš.

Tento obsah bol zaradený v Diplomová práca. Zálohujte si trvalý odkaz.