Komisie na štátnych skúškach dokážu byť nemilosrdné. Stačí, aby sa im znepáčila nejaká maličkosť a dajú ti to pocítiť. Na čo si teda dávať pozor? So záverečnými prácami máme bohaté skúsenosti. Preto vieme napríklad o týchto veciach:
Niekto v komisii nerozumie tvojej téme
Je to tak. Niektoré vysoké školy skladajú komisie zvláštne a občas sa v nich vyskytne človek, ktorý ani za mak nerozumie tomu, čo vo svojej práci prezentuješ. V takom prípade sa dotyčný opiera o tieto dva piliere náhodného hodnotiteľa:
- zdravý sedliacky rozum
Hlúposť je hlúposť, či je písaná akademickým žargónom, alebo hovorovým štýlom. Snaž sa preto svoje logické asociácie podložiť faktami, príkladmi a referenciami. Vyhneš sa zbytočnému vysvetľovaniu a obhajovaniu myšlienok.
- formálna úprava práce
Toto je ten horší prípad. Môžeš sa stretnúť s človekom, ktorý nemá čo povedať, no aj tak chce hovoriť. Takže sa naváža do zlého zalomenia, zlého číslovania kapitol a podkapitol, nesprávnych citácií, nedôsledne popísanej metodológie. Nepomôže ti nič, len mravčia práca a jastrabie oko pri kontrole…
Zlý posudok od školiteľa
Dostali sa k tebe chýry o študentoch, ktorí mali od školiteľa zlé hodnotenie, no pri obhajobe to vytiahli na áčko? Áno, tieto príbehy kolujú po mnohých vysokých školách. Pravdou však je, že komisie prikladajú školiteľským posudkom vysokú váhu. Uľahčujú im rozhodovanie, ovplyvňujú ich ešte pred začatím obhajoby. Ak nič iné, bbaj na vzťahy so školiteľom.
Vysoká percentuálna zhoda
Tu niet čo vysvetľovať. Zdroje správne cituj, uvádzaj pod čiarou aj v zozname citácií. Ak sa rozhodneš čerpať z iných prác, nikdy, vážne nikdy nie štýlom kopírovať + vložiť.
Nemáš graf ani prieskum
Grafy koláčové, stĺpcové aj lineárne. Nie sú extra zaujímavé, no ak nemáš do práce možnosť vložiť iný grafický prvok, poslúžia svojmu účelu. Samozrejme, na to, aby sa dali zakomponovať do práce, musíš mať najprv dáta, z ktorých grafy spracuješ.
Jednoduchou cestou k získanou dát je prieskum. Na škole, v meste, pokojne aj na sociálnych sieťach. Vytvor jednoduchý dotazník a popros dobrých ľudí, aby ti ho vyplnili.
Zalomený školský sloh
Bakalárska práca nemá byť kvetnatý výplod nádejného spisovateľa. Nemusí byť až príliš stručná, no beletristické opisy do nej určite nepatria. Ak sa zamýšľaš nad okorenením záverečnej práce, radšej prihoď pekne spracovaný graf alebo rozšír vzorku respondentov o ďalšiu stovku. Komisia to ocení viac.
Dávaj si tiež pozor na spôsob vyjadrovania. Píšeš pre akademikov. Aj oni chápu, že máš za sebou len pár rokov vysokoškolského štúdia, no očakávajú od teba, že sa budeš vyjadrovať sofistikovanejšie, než stredoškolák.
Vyplašil ťa tento článok? To nás mrzí. V skutočnosti nie je napísanie bakalárskej práce také ťažké. Občas sa však zíde pomoc. Ak ju potrebuješ, ozvi sa nám.