Prokrastinácia: moderná choroba alebo výmysel lenivých ľudí?

Možno píšeš bakalársku alebo diplomovú prácu a cítiš, že zo seba nevydávaš všetko. Vlastne toho vydávaš veľmi málo, lebo si svoje povinnosti odkladáš na ďalší deň. Deň za dňom takto pokračuješ, a zrazu zistíš, že termín odovzdania je až nebezpečne blízko. Zlé správy. Si obeťou prokrastinácie.

A možno nie. Prokrastinácia je dnes obľúbeným slovom medzi mladšími ročníkmi. V minulosti sa jej hovorilo jednoducho lenivosť, no podľa niektorých štúdií a názorov odborníkov sa tento fenomén nemôže vždy spájať len s tým, že sa človeku nechce.

Ak hovoríme o prokrastinácii, hovoríme o chorobnom odkladaní povinností na ďalší deň. Medzi študentmi je tento jav veľmi bežný, najmä v posledných ročníkoch vysokej školy, kedy nie sú pravidelne kontrolovaní pedagógmi alebo sa od nich nevyžaduje účasť na prednáškach či seminároch.

Prokrastinácia má viac dôsledkov

Okrem zmeškaných termínov a nahnevaných ľudí, ktorí nedostali na čas podklady, ktoré si im sľúbil, má prokrastinácia vplyv aj na tvoju psychiku. Časté sú pocity viny z toho, že si niečo nestihol. Podvedome sa snažíš tento pocit viny utlmiť navrávaním si, že pod stresom podávaš lepšie výkony, alebo že máš stále dostatok času na to, aby si úlohu stihol.

Dávaj si však pozor na podobné výhovorky, pretože sa kvôli nim ešte viac zacyklíš. Kolobeh prokrastinácie môže byť nekonečný a stres z toho, že si niečo nestihol, vedie k ďalšej prokrastinácii.

Pomôže psychológ, alebo sa stačí „zaťať“?

Na rozdiel od lenivosti, ktorá je fyzickým prejavom, napríklad únavy, no častokrát aj zlej životosprávy, kedy sa telu síce dopraje oddych, no nie kvalitný, je prokrastinácia psychickým javom. Povinnosti, ktoré prokrastinátor odkladá, nemusia byť fyzicky náročné, môže ísť práve o písanie záverečnej práce.

S vymanením sa z cyklu prokrastinácie ti dokáže pomôcť psychológ. Ten odhalí príčinu, prečo sa človek trpiaci chorobným odkladaním povinností do tejto situácie vôbec dostal.

Tí, ktorým sa už podarilo prekonať prokrastináciu, odporúčajú viesť si denník úloh a rozumne si ich rozložiť na viac dní.

Ak sa obávaš, že kvôli tvojmu prokrastinovaniu zmeškáš termín odovzdania niektorej zo záverečných prác, skús si vytvoriť takýto denník úloh aj ty. Alebo nám napíš a my ti pomôžeme.

Tento obsah bol zaradený v Záverečná práca. Zálohujte si trvalý odkaz.