10 zábavných faktov o vzdelávaní vo svete

Iný kraj, iný mrav, hovorí sa. Vo vzdelávaní to platí obzvlášť. Každá krajina má svoj vlastný systém vzdelávania, rôzne typy škôl, rôzne formy výučby a podobne. Prinášame vám desať zábavných faktov o vzdelávaní vo svete, ktoré vám zaručene vyčaria úsmev na tvári.

Rusko

Bez ohľadu na to či ide o pracovný deň alebo víkend všetci študenti v Rusku začínajú nový školský rok presne 1. septembra. Tento deň je v Rusku známy tiež ako Deň vedomostí.

Čína

Myslíte si, že vaši učitelia či profesori vám toho nakladajú na plecia až príliš? Že nestíhate nič iné len sa učiť a pripravovať sa do školy? Že nemáte žiadny voľný čas? Tak pozor vážení. V Číne dostávajú študenti v priemere najviac domácich úloh. Štúdie uvádzajú, že čínski študenti strávia nad domácimi úlohami priemerne za týždeň až štrnásť hodín. Spomeňte si na to najbližšie keď budete frflať nad tým, koľko toho máte veľa.

Francúzsko

Francúzi sú známi gurmáni. Prejavuje sa to aj pri školských obedoch. Na školách vo Francúzsku sú obedňajšie prestávky dlhé jednu až dve hodiny. Ich úlohou nie je len zasýtiť hladné študentské žalúdky, ale tiež oboznámiť ich s prípravou jedla, so správnymi spôsobmi stolovania a až po tomto procese sa študenti vracajú späť do svojich učební či tried.

Irán

V Iráne je to trochu “drsnejšie”. Študenti sú v triedach rozdelení podľa pohlaví. To znamená chlapci s chlapcami a dievčatá sa učia separátne. Navyše aj učitelia musia byť rovnakého pohlavia ako študenti, ktorých vzdelávajú.

Austrália

Niektoré školy v Austrálii vysielajú svoje vyučovanie prostredníctvom rádia, aby sa poznatky dostali aj k študentom bývajúcim v odľahlých oblastiach krajiny. Môžeme im len tíško závidieť 🙂

Chile

A závidieť možno aj študentom v Chile. Letné prázdniny majú študenti v tejto krajine od polovice decembra do začiatku marca. Nemajú oficiálne vianočné prázdniny, no majú niekoľko menších prázdnin počas školského roka. Aj iné juhoamerické krajiny majú podobný systém.

Holandsko

V “krajine tulipánov” deti vstupujú do študentského sveta oficiálne dovŕšením svojich 4. narodenín. V praxi to znamená, že v prvom roku školy sa neustále pripájajú nejakí noví spolužiaci s inými dátumami narodenín.

Island

Island je známy nielen ako “krajina gejzírov”, ale je tu aj poriadna zima. Možno preto sa na tunajších školách učí štrikovanie.

Brazília

Obed je v Brazílii veľmi dôležitou súčasťou dňa. Dokonca až tak dôležitou, že väčšina škôl začína o siedmej ráno, aby sa deti mohli už na obed vrátiť domov a naobedovať sa spoločne so svojimi rodinami.

Fínsko

Deti vo Fínsku formálne vstupujú do sveta študentov až v siedmich rokoch. V “krajine tisícich jazier” je vôbec najstarší vek na nástup do školy vo svete. Zdá sa však, že to funguje, pretože v súčasnosti sa fínsky vzdelávací systém považuje za jeden z najúspešnejších vo svete. A navyše deti si tu najdlhšie užijú detstvo bez študentských povinností 🙂

Tento obsah bol zaradený v Aktuality. Zálohujte si trvalý odkaz.