Ako správne využiť zdroje pri písaní bakalárky?

Nájdem si dobrý zdroj a odpíšem to odslova doslova. Takto si mnohí študenti chcú uľahčiť písanie bakalárskej práce. Nie je to však také jednoduché. Práca so zdrojmi má svoje špecifiká a môžete sa veľmi ľahko popáliť. Plagiát sa dá v dnešnej dobe moderných technológii skutočne rýchlo a jednoducho odhaliť.

Neznamená to však, že by ste mali na zdroje pri písaní bakalárky zanevrieť. Práve naopak, budete ich potrebovať. Poradíme vám v niekoľkých základných bodoch, ako zo zdrojov vyťažiť maximum.

Relevantnosť

Tu spočíva najväčší kameň úrazu čo sa zdrojov pri písaní bakalárky týka. Mnoho študentov si nájde niečo k ich téme, no nezisťuje pôvod informácií. Najmä v dobe internetu ale natrafia častokrát na neoverené veci, ktoré reálne nemajú žiadnu výpovednú hodnotu. Dajte si tú prácu, vynaložte čas aj energiu na to, aby ste prioritne čerpali z overených, relevantných a kvalitných zdrojov. Hodnotu vašej bakalárky to výrazne zvýši.

Citácie

Ďalšia veľmi dôležitá vec v súvislosti so zdrojmi, na ktorej sa už mnohí študenti poriadne spálili. Citácie sa nemôžu používať v štýle ako sa mi zachce. Ich uvedenie v práci má svoje špecifiká. Citovanie konkrétnych výrokov či poznatkov musí ísť do úvodzoviek a samozrejmosťou je uvedenie zdroja, z ktorého dané citácie v práci čerpáme.

Zoznam zdrojov

Nadviažeme na predošlý bod. Každá bakalárka musí mať zoznam zdrojov, resp. zoznam použitej literatúry. Všetko, čo vaša bakalárska práca obsahuje mimo toho čo ste sami vynašli, vytvorili alebo mimo vašich názorov, musí byť uvedené v zozname zdrojov. Či už ide o obrázky, grafy, tabuľky, poznatky alebo citácie. Na radenie zoznamu zdrojov máte dve možnosti. Buď podľa abecedného poradia, alebo v texte do hranatej zátvorky dávajte za zdroje číslo a to potom rozkľúčujete v zozname použitej literatúry.

A čo elektronické zdroje?

Populárne zdroje v dnešnej dobe sú tie z internetu. V prvom bode sme vás varovali, predovšetkým si overte ich relevantnosť a kvalitu. Množstvo informácií na internete je odpadových a je nutné vedieť odlíšiť zrno od plievu. Pri zdrojoch z internetového prostredia je potrebné skopírovať celý link, odkiaľ ste čerpali. Vhodné je uviesť aj dátum, kedy ste tento zdroj využili a tiež meno autora, ak je dostupné.

Ako sme si v predošlých odstavcoch a riadkoch vysvetlili, zdroje sú alfou a omegou pri písaní kvalitnej bakalárky. Daj si tú námahu s vyhľadaním kvalitných a relevantých, investovaný čas a energia sa ti vrátia. Zdroje sú dvojsečná zbraň – môžu ťa potopiť alebo ti výrazne pomôcť. Ak sa budeš držať našimi radami, v platnosti zostáva druhá možnosť.

Tento obsah bol zaradený v Seminárna práca. Zálohujte si trvalý odkaz.