Prezentuj záverečnú prácu ako profík

Napísať záverečnú prácu rozsahu bakalárky alebo diplomovky sa môže niekomu zdať jednoduchšie, ako ju obhájiť, najmä kvôli prezentácii, ktorá takúto obhajobu sprevádza. Ako sa na prezentáciu pripraviť a nepodkopať si vlastné hypotézy a zistenia uvedené v samotnej práci?

Nie každý z nás je prirodzeným a uvoľneným rečníkom. To, či sme pri obhajovaní svojich výsledkov a zistení ako ryba vo vode, zistíme už počas štúdia. Mnoho predmetov a seminárov pozostáva aj z prezentácií, ktoré by študentov mali pripraviť na záverečné obhajoby.

No aj dobrý rečník sa môže zaseknúť alebo popliesť svoje zistenia, preto by sa mal poctivo pripraviť a dbať na niekoľko bodov.

Prezentácia je sumár, z práce len vychádza

Napísať bakalársku alebo diplomovú prácu je síce časovo náročnejšie, no tvorba prezentácie je samostatnou kapitolou. Pristupuj k nej ako ku svojej pomôcke, ktorá ti poradí pri obhajobe.

Zaznamenávaj si do nej záchytné body. Mala by byť podobná, ako ťahák na ťažkú skúšku – čím ťa samozrejme nechceme nabádať k podvádzaniu. Jednotlivé snímky prezentácie ti našepkajú, čo hovoriť, v akom poradí a na čo nezabudnúť.

Máš obmedzený čas, preto sa venuj najdôležitejším veciam

Bakalárska aj diplomová práca obsahujú mnoho formálnych častí, ktoré si síce vyžaduje akademická komisia, no slúžia pre čitateľa len ako navigačná pomôcka k skutočne podstatným zisteniam, hypotézam a faktom.

Pri prezentácii svojej záverečnej práce dostaneš približne 7 až 15 minút, preto si nemôžeš dovoliť zahrnúť do prezentácie zbytočné informácie alebo príliš všeobecné fakty. Venuj sa najdôležitejším zisteniam, ktoré si do práce zahrnul, to od teba komisia čaká.

Prezentácia nie je sloh

Jednotlivé snímky prezentácie by nemali byť zaplnené textom. Odpútavaš tým pozornosť komisie od tvojich slov. Takéto prezentácie navyše vyzerajú veľmi nudne, zastaralo a neprofesionálne. Prehľadný a decentne zalomený dokument v PowerPointe je zaujímavejší, než záplava textu.

Spomeň si na niektoré prednášky, na ktorých si musel žmúriť na prezentácie pedagóga s veľkosťou fontu 8, aby sa všetko zmestilo na jeden slide. Bavil si sa pri tom? A teraz si predstav, že sedíš v komisii, ktorá za deň musí podobných prezentácií prezrieť desiatky – pretože väčšina študentov vytvorí prezentácie v štýle, ktorý práve kritizujeme.

Nezabudni na tréning

Niektorí ľudia dokážu odprezentovať svoju prácu aj bez predchádzajúce nacvičenia. Je to však riskantné. Ak nevieš dostatočne improvizovať, natrénuj si prezentáciu a neboj sa trénovať aj niekoľko hodín.

Aj top spíkri na konferenciách trénujú 15 minútovú prednášku určenú pre zaplnenú sálu minimálne hodinu. Preto to nepovažuj za zabitý čas, ale za prostriedok k tomu, ako dotiahnuť obhajobu do úspešného finále.

Tento obsah bol zaradený v Prezentácie. Zálohujte si trvalý odkaz.